Zełenski odbył internetowe spotkanie z prezydentami Polski i Litwy

Zełenski odbył internetowe spotkanie z prezydentami Polski i Litwy

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił dynamikę stosunków międzypaństwowych z prezydentami Litwy i Polski Gitanasem Nausedą i Andrzejem Dudą - donosi służba prasowa szefa państwa ukraińskiego, podaje Ukrinform.

Podczas wideokonferencji Zełenski zwrócił uwagę na symbolikę dzisiejszych rozmów, które odbywają się w dniu 30. rocznicy uznania przez Polskę i Litwę niepodległości Ukrainy.

„To nie przypadek, że Polska i Litwa jako jedne z pierwszych uznały naszą niepodległość. Dziś, gdy Rosja czasowo zajęła część naszego terytorium - Półwysep Krymski - i gdy mamy trudną sytuację, wojnę na wschodzie naszego kraju, wy również jako pierwsi wspiieracie Ukrainę, naszą suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną” – powiedział Zełenski.

Prezydenci omówili i pozytywnie ocenili stan i dynamikę stosunków międzypaństwowych, których strategiczny charakter potwierdza konkretna i ważna treść współpracy. Pozytywnie odnieśli się także do działań trójstronnych mechanizmów współpracy, w szczególności wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej (LitPolUkrBrig).

Przywódcy Polski i Litwy potwierdzili swoje pełne poparcie dla kursu Ukrainy w kierunku integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Ponadto zwrócili uwagę na postęp Ukrainy w przemianach, w szczególności na znaczenie działań Zełenskiego w walce ze strukturami oligarchicznymi na rzecz podejścia Ukrainy do standardów członkostwa w UE i NATO.

Odbyła się również wymiana ocen sytuacji na granicy z Białorusią. Prezydenci byli jednomyślni co do hybrydowego i sztucznego charakteru kryzysu migracyjnego, który wymaga zdecydowanej i skoordynowanej odpowiedzi.

Zełenski poinformował swoich kolegów o sytuacji bezpieczeństwa wokół Ukrainy, związanej z koncentracją rosyjskich wojsk i broni wzdłuż granicy z Ukrainą. Odrębnie omówiono kroki, jakie Ukraina podejmuje i zamierza podjąć w celu zintensyfikowania procesu pokojowego.

Prezydent Ukrainy podziękował partnerom, podkreślając, że „dzisiaj wspólnie pracujemy, aby nasz region był regionem stabilności i bezpieczeństwa”.

Szefowie państw zgodzili się również, że ważne jest utrzymywanie skoordynowanych i skutecznych nacisków sankcyjnych na Federację Rosyjską przez społeczność międzynarodową do czasu pełnego przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Odrębnie omówiono zagrożenie bezpieczeństwa, jakie stwarza Nord Stream 2 dla regionu i całej Europy. Strony zgodziły się kontynuować koordynację wspólnych wysiłków w celu przeciwdziałania temu geopolitycznemu projektowi.

Po rozmowach prezydenci Ukrainy, Litwy i Polski zatwierdzili wspólne oświadczenie.

Jak poinformował Ukrinform, w listopadzie prezydenci Ukrainy i Polski przeprowadzili rozmowę telefoniczną , podczas której zaznaczyli, że podzielają tę samą wizję wyzwań bezpieczeństwa dla regionu i potrzeby wspólnego działania w celu ich przezwyciężenia. Następnie szefowie obu krajów zgodzili się na dalsze konsultacje.

W lipcu Zełenski złożył wizytę w Republice Litewskiej. Tam prezydent Litwy Gitanas Nauseda odbył trójstronne spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Strony rozmawiały o Partnerstwie Wschodnim, reformach na Ukrainie, Krymie i bezpieczeństwie energetycznym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-