Stany Zjednoczone wzywają Rosję do zaprzestania dalszych działań wojennych we wschodniej Ukrainie – Blinken

Stany Zjednoczone wzywają Rosję do zaprzestania dalszych działań wojennych we wschodniej Ukrainie – Blinken

Ukrinform
Stany Zjednoczone postrzegają wysiłki dyplomatyczne jako jedyny odpowiedzialny sposób na rozładowanie napięć militarnych wokół Ukrainy i wzywają Rosję i Ukrainę do powrotu do dialogu w formie Porozumień mińskich - powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken na konferencji prasowej po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Rydze, donosi korespondent Ukrinform.

„Dyplomacja to jedyny odpowiedzialny sposób rozwiązania tego potencjalnego kryzysu. Aby dyplomacja przyniosła owoce, Ukraina i Rosja muszą powrócić do dialogu w kontekście Porozumień mińskich, które mają na celu zakończenie konfliktu we wschodniej Ukrainie” – powiedział amerykański dyplomata.

Przypomniał, że prezydent Rosji Putin stwierdził niedawno, że nie ma alternatywy dla pełnej realizacji Porozumień mińskich, a prezydent Ukrainy potwierdził swoje zaangażowanie w kontekście mińskim.

„Stany Zjednoczone potwierdziły swoje poparcie dla dyplomacji i realizacji Porozumień mińskich. Wzywaliśmy wszystkie strony do przywrócenia zawieszenia broni do poziomu z lipca 2020 roku. Wzywaliśmy Rosję do złagodzenia eskalacji, ponownego rozważenia niedawnego zwiększenia liczby żołnierzy, powrotu wojsk do bazy, wycofania ciężkiej broni i sił z linii kontaktowej na wschodniej Ukrainie, powstrzymania się od dalszego zastraszania i prób destabilizacji Ukrainy od wewnątrz, porzucenia planów dalsze działania wojskowe” – powiedział.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone twardo bronią suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz są zaangażowane w partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa z Ukrainą.

„Deklarujemy nasze jasne stanowisko wobec Moskwy i wzywamy Ukrainę do dalszego zachowania powściągliwości. Bo rosyjski scenariusz ma sprowokować to, co sami zamierzają zrobić” – powiedział sekretarz stanu USA.

Dodał, że będzie kontynuował jutro konsultacje w Sztokholmie w formie spotkania ministerialnego OBWE, gdzie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą i rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem.

Blinken powiedział, że to kanałami dyplomatycznymi Stany Zjednoczone starały się zapobiec kryzysowi, który mógłby mieć daleko idące i długoterminowe konsekwencje dla stosunków dwustronnych Waszyngtonu z Moskwą, dla stosunków Rosji z Europą oraz dla całego międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, od 30 listopada do 1 grudnia w Rydze odbywało się spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO, na którym omawiano obecną sytuację bezpieczeństwa i przygotowania do kolejnego szczytu Sojuszu w Madrycie. Do wzięcia w nim udziału zaproszono także szefów MSZ Ukrainy i Gruzji.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-