Kuleba - Ci, którzy sprzeciwiają się pomocy bronią Ukrainie, wzmacniają Rosję

Kuleba - Ci, którzy sprzeciwiają się pomocy bronią Ukrainie, wzmacniają Rosję

Ukrinform
Państwa, które pomagają wzmocnić zdolności obronne Ukrainy, nie prowokują konfliktów, ale przyczyniają się do wzmocnienia pokoju i stabilności – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Zeit” minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, informuje Ukrinform.

„Kategorycznie odrzucam fałszywą logikę, że dostarczenie broni Ukrainie prowokuje eskalację konfliktu. Rosja chce, aby Ukraina była słaba, więc ci, którzy odmawiają współpracy wojskowej i obronnej z naszym państwem, wzmacniają pozycję Rosji” - powiedział minister.

Przypomniał, że Niemcy od początku odmawiały broni Ukrainie. Kuleba nazwał takie wypowiedzi kompletną bzdurą, podkreślając: „Nikogo nie zaatakowaliśmy i nie mamy zamiaru rozwiązywać problemu Donbasu środkami wojskowymi”.

Szef MSZ zaznaczył, że Kijów prowadzi bardzo aktywny dialog z partnerami międzynarodowymi, w tym europejskimi, którzy sprzedają naszemu krajowi sprzęt wojskowy i broń, współpracują w sferze wojskowo-technicznej na rzecz wzmocnienia zdolności Ukrainy do samoobrony. Jednocześnie nie sprecyzował, o jakie kraje chodzi.

Kuleba uważa, że wsparcie militarne, jasne przesłanie polityczne i sankcje gospodarcze są „pakietem powstrzymującym”. A to zależy od tego, czy obecne napięcia na granicy przerodzą się w prawdziwe działania wojenne. Głównym czynnikiem jest stabilność Ukrainy.

Kuleba zauważył również, że Porozumienia mińskie i format normandzki „są w śpiączce, ale wciąż żyją i powinniśmy spróbować przywrócić je do świadomości”. Jedynym sposobem jest ciągłe próbowanie, bez względu na to, ile czasu to zajmie, aby zostawić swoje frustracje za sobą i nie zboczyć z toru.

„Jest tylko jedna alternatywa dla dyplomacji: wojna. A Ukraina nie chce wojny. Dlatego będziemy nadal próbować, bo dążymy do pokoju, stabilności i bezpieczeństwa dla Ukrainy i całej Europy – podkreślił minister.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-