Zełenski i szefowa Komisji Europejskiej rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji na granicy

Zełenski i szefowa Komisji Europejskiej rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji na granicy

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Urszulę von der Leyen o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy w związku z napięciami wokół naszych granic – podaje służba prasowa Prezydenta, donosi Ukrinform.

„Głowa państwa poinformował swojego rozmówcę o rozwoju sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie naszego kraju w związku z napięciami wokół ukraińskiej granicy, a także o dążeniach Ukrainy do pokojowego rozwiązania" - czytamy w oświadczeniu.

Zwraca się uwagę, że Zełenski podziękował za niezachwiane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, w szczególności za mocne sygnały, jakie wyraził przewodniczący Komisji Europejskiej podczas jego niedawnej wizyty w Waszyngtonie.

Biuro Prezydenta podkreśliło, że strony rozmawiały także o zaostrzeniu się sytuacji na granicy europejsko-białoruskiej i ukraińsko-białoruskiej. „Rozmówcy stwierdzili, że ta sytuacja jest atakiem hybrydowym, który wymaga wspólnych wysiłków i współpracy” – powiedziało BP.

Prezydent poinformował szefową Komisji Europejskiej o działaniach podjętych przez Ukrainę w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

„W tym kontekście omówiono sposoby rozszerzenia współpracy Ukrainy z Unią Europejską w zakresie migracji oraz możliwości pozyskania unijnej pomocy na uporządkowanie granicy ukraińsko-białoruskiej” – powiedziało BP.

Strony szczegółowo omówiły również kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W związku z tym prezydent Ukrainy powtórzył, że projekt Nord Stream-2 to przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla całej Europy.

Przedstawił szereg propozycji mających na celu zapobieżenie kryzysowi energetycznemu w Europie. W szczególności rozmówcy omówili pomysł stworzenia regionalnej platformy wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

„Prezydent Ukrainy podkreślił, że nasze państwo jest gotowe do obniżenia kosztów tranzytu gazu przez swoje terytorium i zapewnienia własnych podziemnych magazynów do przechowywania strategicznych zapasów paliw” – powiedziało BP.

Zełenski podziękował również UE za wypłatę drugiej transzy 600 mln euro pomocy makrofinansowej pod koniec października w ramach porozumień osiągniętych podczas 23. szczytu Ukraina-Unia Europejska.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-