Gromadzenie wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą jest częścią rosyjskiej strategii przeciwko Europie – Kuleba

Gromadzenie wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą jest częścią rosyjskiej strategii przeciwko Europie – Kuleba

wideo
Ukrinform
Działania Federacji Rosyjskiej, która prowadzi kolejną rozbudowę wojskową wzdłuż granic Ukrainy, są częścią ogólnej strategii Rosji mającej na celu destabilizację Europy - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w Brukseli po rozmowie podczas śniadania biznesowego z ministrami spraw zagranicznych państw członkowskich UE - informuje korespondent Ukrinform.

„Jednym z głównych celów wizyty jest poinformowanie naszych przyjaciół i partnerów o bezpieczeństwie wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej, w tym w regionach niekontrolowanych, na terytoriach okupowanych – na Krymie i Donbasie. Moje główne przesłanie do ministrów było bardzo proste: nie powinniśmy widzieć rosyjskiej eskalacji militarnej i agresywnych zamiarów wobec Ukrainy w oderwaniu od innych elementów strategii Rosji w Europie: sztucznego kryzysu migracyjnego na granicach z Polską i Litwą, wykorzystania gazu jako broń przeciwko UE, bardzo skoncentrowane kampanie dezinformacyjne w krajach UE w celu zasiania niezgody między nimi oraz między rządami i społeczeństwami w każdym z nich” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Według niego europejscy ministrowie wyrazili pełne poparcie i solidarność z Ukrainą. Ze swojej strony strona ukraińska przedstawiła wizję działań, jakie UE mogłaby podjąć, aby udzielić praktycznej pomocy Ukrainie w tej sytuacji.

„Najlepszą wiadomością, jaką można wysłać do Rosji jest działanie. Nawet jeśli zaczniecie przygotowywać nowe restrykcje wobec Rosji, będzie to dla niej sygnałem: jeśli zdecydujcie się iść do przodu, bądźcie gotowi do podjęcia natychmiastowych decyzji, które sprawią, że cena rosyjskiej agresji będzie nie do zaakceptowania… Rosja ma nadzieję, że Europa nie być w stanie przejść od słów do czynów. Myślę, że w najlepszym interesie UE jest udowodnienie, że Rosja się myli” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przebywa z roboczą wizytą w Brukseli. W programie wyjazdu znajdują się spotkania z ministrami spraw zagranicznych UE oraz przywódcami NATO. Ukraiński urzędnik weźmie także udział w spotkaniu instytucji europejskich z ministrami spraw zagranicznych Partnerstwa Wschodniego w ramach przygotowań do grudniowego szczytu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-