Słowacja wznawia stosunki z Ukrainą – premier Heger wymienia osiem obszarów

Słowacja wznawia stosunki z Ukrainą – premier Heger wymienia osiem obszarów

Ukrinform
Słowacja wznawia relacje z Ukrainą, co wpłynie na 8 obszarów i współpracę regionalną - powiedział premier Słowacji Eduard Heger we wspólnym oświadczeniu z premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem, donosi korespondent Ukrinformu.

Heger zauważył, że Ukraina jest nie tylko sąsiadem, ale także dobrym przyjacielem, dlatego strona słowacka stara się, aby współpraca z Ukrainą była intensywna i konkretna. W tym celu Słowacja od kilku miesięcy przygotowuje pakiet mający na celu rozwój i pomyślność stosunków między obydwoma krajami.

Premier stwierdził, że pakiet ten można podzielić na trzy części: wdrożenie Umowy Stowarzyszeniowej z UE, reformę komisji międzyrządowych oraz rozwój regionalny.

„Ten pakiet jest właściwie wynikiem bardzo konsekwentnego i uważnego przeanalizowania naszych wzajemnych relacji. Jak powiedziałem, mieliśmy rząd, który tak naprawdę nie dbał o takie relacje, więc były trochę zaniedbane. Mój rząd zdecydował się zmienić tę sytuację i dlatego bardzo się cieszę, że przy tej okazji mogę rozpocząć aktywną współpracę. Wznawiamy ją i chcemy, żeby odczuli to obywatele” – powiedział premier.

„Kiedy analizowaliśmy takie relacje, doszliśmy do wniosku, że konieczne jest wyciągnięcie pewnego wniosku, w którym rząd słowacki mógłby pomóc i wesprzeć Ukrainę w określonych momentach” – powiedział Heger.

W szczególności wyznaczono 8 obszarów współpracy :

  • zgodność wyrobów przemysłowych i uznawanie zgodności z normami, co ma znaczenie dla rozwoju wzajemnego handlu;

  • usługi łączności elektronicznej i telekomunikacyjne, których celem jest komunikacja bez roamingu między krajami;

  • energia;

  • Zielone porozumienie i ochrona środowiska;

  • współpraca finansowa i walka z oszustwami;

  • rolnictwo, środki fitosanitarne, środki higieniczne;

  • polityka socjalna;

  • stosunki pracy i zintegrowane zarządzanie granicą.

Heger dodał, że słowacki rząd poważnie podchodzi do współpracy z Ukrainą, o czym świadczy fakt, że w pierwszym kwartale przyszłego roku spodziewają się podsumować pracę i wizytę Szmyhala.

Osobno premier skupił się na kwestiach mniejszościowych i współpracy regionalnej, która obejmuje obwody zakarpackie, iwanofrankowski i lwowski ze strony Ukrainy oraz koszycki i preszowski ze strony Słowacji.

„Aby nie była to tylko deklaracja, chcemy wykorzystać wszystkie instrumenty finansowe, które mogą pomóc w rozwoju tych regionów i aktywnie ze sobą współpracować” – powiedział premier Słowacji.

Przypomnijmy, premier Ukrainy Denis Szmyhal jest w podróży służbowej na Zakarpacie 12 listopada. Przyjechał tam również jego słowacki odpowiednik Eduard Heger. Po spotkaniu szefowie rządów podpisali wspólne oświadczenie w sprawie perspektyw współpracy obu krajów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2023 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-