Reznikow jest przekonany, że Ukraina prędzej czy później zostanie członkiem NATO

Reznikow jest przekonany, że Ukraina prędzej czy później zostanie członkiem NATO

Ukrinform
Członkostwo Ukrainy w NATO nie nastąpi w najbliższej przyszłości, ale Ukraina musi się do niego przygotować już dziś - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow na antenie programu „Wolność słowa Sawika Szustera”, donosi korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj Ministerstwo Obrony stoi przed bardzo ważnymi wyzwaniami, ale głównym celem jest wdrożenie zapisów Konstytucji dotyczących naszego ruchu w kierunku NATO , a co za tym idzie – wstąpienie do Sojuszu” – powiedział Reznikow.

Minister zaznaczył, że przystąpienie Ukrainy do NATO prędzej czy później nastąpi, ale kraj musi być na to gotowy i jak najszybciej spełnić wszystkie standardy Sojuszu. W końcu NATO to nie tylko sojusz wojskowy, ale sojusz państw o wysokim poziomie instytucji demokratycznych.

Reznikow uważa, że Ministerstwo Obrony jest strukturą cywilną, sprawuje demokratyczną kontrolę nad Siłami Zbrojnymi, które z kolei bronią państwa i odpierają wroga. Ministerstwo musi zapewnić realizację planów i zadań Sił Zbrojnych, od rozwiązania problemów zaopatrzenia, wsparcia pieniężnego, uzbrojenia po dyplomację wojskową.

Nowo mianowany minister obrony zobowiązał się chronić Siły Zbrojne na froncie politycznym i dyplomatycznym, komunikować się i reprezentować ich interesy w odpowiedniej komisji parlamentarnej, w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz promować ich interesy na arenie międzynarodowej.

„W żadnym wypadku minister obrony nie powinien uczyć wojska walki, oni wiedzą, jak to robić, ale potrzebują pomocy. Moim zadaniem jest stworzenie zespołu i podążanie w tym kierunku” – podkreślił Reznikow.

Uważa też, że Ukraina nie powinna ograniczać się do kwestii współpracy z NATO, ale budować różne sojusze. W szczególności zagrożenie stwarzane przez Federację Rosyjską na Morzu Czarnym zachęca Ukrainę do ścisłej współpracy z Rumunią, Gruzją, Mołdawią i Bułgarią. Konieczna jest także aktywna współpraca z krajami Europy Wschodniej, wypełnienie treści umowy ramowej podpisanej w Waszyngtonie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i innych.

Przypomnijmy, Rada Najwyższa 3 listopada odwołała Andrija Tarana ze stanowiska ministra obrony. Tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski złożył w parlamencie wniosek o powołanie Reznikowa na to stanowisko.

Wcześniej Reznikow od marca 2020 r. był wicepremierem - ministrem reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. 3 listopada parlament go zwolnił.

W latach 2008-2014 Reznikow był deputowanym rady miejskiej Kijowa VI kadencji. Od czerwca 2014 r. był członkiem Rady Miejskiej Kijowa VII kadencji. Został również wybrany na zastępcę mera - sekretarza Rady Miejskiej Kijowa. Od kwietnia 2016 r. do września 2018 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Miejskiej Administracji Państwowej Kijowa.

Od września 2019 do 5 listopada 2021 – był przedstawicielem Ukrainy w podgrupie politycznej Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Od 5 maja 2020 r. - Pierwszy Zastępca Przewodniczącego ukraińskiej delegacji do TGK.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-