Ukraina rozpoczęła prezydencję Strategii UE dla regionu Dunaju

Ukraina rozpoczęła prezydencję Strategii UE dla regionu Dunaju

Ukrinform
Ukraina stała się pierwszym krajem spoza UE, który przewodniczy Strategii UE dla regionu Dunaju.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, uroczyste przekazanie prezydencji Ukrainie ze Słowacji miało miejsce w środę na zakończenie 10. dorocznego Forum Strategii UE dla Regionu Dunaju (EUSDR), które odbyło się w dniach 26-27 października w Bratysławie.

Ukraina będzie przewodniczyć Strategii przez rok – do listopada 2022 r. i będzie odpowiedzialna za określenie priorytetowych obszarów współpracy między krajami w ramach inicjatywy.

Przemawiając na forum w Bratysławie, wiceminister rozwoju wspólnotowego i terytorialnego ds. integracji europejskiej Ihor Korchowy powiedział, że prezydencja ukraińska skupi się na tym, jak wzmocnić współpracę między krajami regionu Dunaju w ramach EUSDR dla obopólnych korzyści.

„Będziemy pracować nad znalezieniem obopólnie korzystnej sytuacji, aby wszyscy mogli być skuteczni i wydajni. Ukraina musi coś dostać, a strategia UE również musi uzyskać coś od Ukrainy” – powiedział.

Wiceminister zaznaczył, że Ukraina poczyniła ogromne postępy w dziedzinie cyfryzacji, a to jest strategiczny priorytet rozwoju kraju. Według niego „dużo już osiągnęliśmy i możemy wieloma rzeczami się w tym obszarze podzielić”.

Prezydencja Ukrainy w Strategii UE dla regionu Dunaju będzie również zwracać szczególną uwagę na rozwiązanie ważnej kwestii zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. „Zielona transformacja i dekarbonizacja to jeden z procesów tematycznych naszego programu i jedna z kluczowych kwestii na przyszły rok” – powiedział Korchowy.

Zwrócił uwagę na znaczenie dla Ukrainy badania doświadczeń sąsiadów w regionie. W szczególności krajów Bałkanów Zachodnich, które są „o krok przed nami pod względem integracji europejskiej”. Wiceminister dodał, że w ramach EUSDR Ukraina będzie szukać możliwości poprawy wzajemnie korzystnej współpracy z tymi krajami.

Przypomnijmy, Strategia dla regionu Dunaju jest platformą i planem działania na rzecz współpracy między 14 krajami. Pracują one w obszarach żeglugi, ochrony środowiska, w szczególności ekosystemów wodnych, w tym zachowania żywych zasobów wodnych. Ukraińska część Strategii obejmuje regiony Odeski, Iwano-Frankowski, Czerniowiecki i Zakarpacki.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-