Macron może odwiedzić Kijów pod koniec listopada – były ambasador Szamszur

Macron może odwiedzić Kijów pod koniec listopada – były ambasador Szamszur

Ukrinform
Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Kijowie może odbyć się pod koniec listopada – napisał Ołeksandr Szamszur, były ambasador Ukrainy we Francji, w publikacji „Czy Macron zdąży przyjechać na Ukrainę?” dla „Dzerkało tyżnia”.

Wydaje się, że kwestia wizyty prezydenta Francji na Ukrainie (po 23-letniej przerwie) w końcu przeniosła się w sferę praktyczną, a od moich francuskich odpowiedników w Paryżu, według moich informacji, przekształciła się ona w koordynację terminów i praktycznej treści szczytu.

Zdaniem dyplomaty to ostatnia szansa dla Macrona na zrealizowanie obietnicy odwiedzenia Ukrainy do końca swojej pięcioletniej kadencji, a potem wszystko w jego działaniach będzie ściśle podporządkowane harmonogramowi kampanii wyborczej, aby osiągnąć główny, choć nie ogłoszony jeszcze oficjalnie cel - zwycięstwo w wyborach prezydenckich w kwietniu 2022 r. roku.

Szamszur zaznaczył, że ważne jest dla nas, aby sprawy ukraińskie nie utonęły w wirze francuskiego życia politycznego w przededniu wyborów.

„W tym sensie, kolejne odroczenie wizyty francuskiego przywódcy pozwoli na wyciągnięcie pewnych wniosków na temat prawdopodobnej dynamiki stosunków dwustronnych, przynajmniej w najbliższej przyszłości” – uważa Szamszur.

„Ważne jest, co podczas rozmów w Kijowie (jeśli do nich dojdzie) Wołodymyr Zełenski usłyszy od swojego francuskiego odpowiednika, którego uważał za wzór do naśladowania na początku swojej prezydenckiej kariery. Nie mniej ważny będzie „suchy osad” z wizyty w Moskwie, która planowana jest zaraz po wizycie w Kijowie - na trajektorii Angeli Merkel, tylko w przeciwnym kierunku"- podsumował dyplomata.

Jak informował ambasador Francji na Ukrainie Etienne de Poncins powiedział w rozmowie z Ukrinform 22 kwietnia, że prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim 16 kwietnia w Paryżu potwierdził chęć odwiedzenia Ukrainy, wizyta może odbyć się w lato.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-