Zełenski omówił z Merkel i Macronem przygotowania do szczytu „Czwórki Normandzkiej”

Zełenski omówił z Merkel i Macronem przygotowania do szczytu „Czwórki Normandzkiej”

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o intensyfikacji rozmów w sprawie zakończenia wojny na wschodzie Ukrainy i przygotowaniu szczytu „Czwórki Normandzkiej”.

Zełenski napisał o tym na Twitterze.

„Przeprowadziłem ważną rozmowę z Angelą Merkel i Emmanuelem Macronem na temat intensyfikacji negocjacji w celu zakończenia wojny w Donbasie i przygotowań do szczytu „Czwórki Normandzkiej” – napisał Zełenski .

Dodał, że Ukraina, Niemcy i Francja opowiadają się za osiągnięciem porozumień w sprawie uzgodnionych kolejnych kroków, które zapewnią pokój na wschodniej Ukrainie.

Według służby prasowej Biura Prezydenta ukraiński szef państwa podziękował Niemcom i Francji za niezachwiane stanowisko na rzecz integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, aktywny udział w dotychczasowych rozmowach normandzkich oraz wyraził nadzieję na podobny aktywny udział w przyszłość.

Strony zauważyły, że oczekują od tego szczytu konstruktywnego charakteru i osiągnięcia porozumienia w sprawie uzgodnionych kolejnych kroków, które będą w stanie zapewnić ustanowienie trwałego pokoju na wschodniej Ukrainie. Przywódcy trzech państw omówili propozycje porozumień, które można by rozważyć na szczycie w formacie normandzkim.

Prezydent Ukrainy poinformował swoich rozmówców o sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie kraju, a także o wysiłkach strony ukraińskiej na rzecz pokoju.

Przywódcy Niemiec i Francji z zadowoleniem przyjęli ważne praktyczne kroki podjęte przez stronę ukraińską w celu rozwiązania konfliktu. Zapewnili, że ich państwa będą nadal dokładać wszelkich starań na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji we wschodniej Ukrainie.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na znaczenie przestrzegania przez strony zobowiązań podjętych w Paryżu w grudniu 2019 r. i zgodzili się, że podczas kolejnego szczytu „Czwórki Normandzkiej” należy szczegółowo omówić stan ich realizacji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron obiecali poruszyć te kwestie podczas rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

27 września szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak powiedział, że nie wyklucza, że szczyt przywódców państw formatu normandzkiego może się odbyć przed końcem kadencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Poprzedni szczyt w formacie normandzkim odbył się 9 grudnia 2019 r. w Paryżu. Od tego czasu odbywały się jedynie spotkania doradców politycznych „Czwórki Normandzkiej”.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-