NBU zobowiązał pozabankowe instytucje finansowe do wskazania warunków i pełnego kosztu kredytów w reklamie

NBU zobowiązał pozabankowe instytucje finansowe do wskazania warunków i pełnego kosztu kredytów w reklamie

Ukrinform
Narodowy Bank Ukrainy zatwierdził wymóg ujawniania przez niebankowe instytucje finansowe pełnej informacji o usługach kredytowych konsumenckich i pełnym koszcie kredytu konsumenckiego.

Według Ukrinform, donosi służba prasowa NBU.

„Dotyczy to stron internetowych instytucji finansowych, rozpowszechniania informacji w reklamie, informacji podczas korzystania z pożyczki, a także specyfiki ujawniania informacji o mikropożyczkach” - czytamy w oświadczeniu.

Po trzech miesiącach wszystkie pozabankowe instytucje finansowe, które mogą udzielać pożyczek konsumenckich, muszą ujawnić w serwisie pełną informację o usługach w jednym, ujednoliconym formacie.

Należy więc wskazać całkowity koszt kredytu wraz ze wszystkimi prowizjami i opłatami (w tym w zakresie prowizji osób trzecich i płatności za usługi towarzyszące np. towarzystwa ubezpieczeniowego, rejestratora stanu, notariusza, rzeczoznawcy), rzeczywistą roczną stopę procentową, warunki i kwoty, warunki wcześniejszych zwrotów, kary w przypadku naruszenia warunków kredytowych itp.

Za pół roku na stronach wszystkich pozabankowych instytucji finansowych powinny pojawić się kalkulatory do obliczania kosztów kredytu.

Przy korzystaniu z pożyczki banki muszą poinformować konsumenta o wybranym w porozumieniu z nim kanale komunikacji, np. poprzez powiadomienie SMS, komunikator lub konto osobiste klienta w serwisie.

Takie wymagania określa Uchwała Zarządu NBU z dnia 5 października nr 100. Rozporządzenie wchodzi w życie 8 października 2021 roku.

Jak poinformował Ukrinform, od 1 lipca 2020 roku Narodowy Bank Ukrainy stał się regulatorem rynku pozabankowych usług finansowych.

prs


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-