Kuleba pozyskał poparcie Polski podczas przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Kuleba pozyskał poparcie Polski podczas przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

Ukrinform
Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Dmytro Kuleba i Zbigniew Rau omówili polskie przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 roku oraz zagrożenie Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Jak donosi Ukrinform, powołując się na MSZ, było to omawiane podczas ich spotkania podczas roboczej wizyty Kuleby w Polsce.

„Nord Stream 2 podważa bezpieczeństwo nie tylko Ukrainy i Polski, ale całej Europy. Rosja już teraz celowo destabilizuje dostawy gazu do odbiorców europejskich i tworzy chaos na rynku z powodu rosnących cen gazu. Ukraina i Polska są gotowe wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom dla bezpieczeństwa energetycznego i stabilności kontynentu europejskiego” - powiedział Kuleba.

Ministrowie podkreślili znaczenie planowanej integracji ukraińskiego systemu energetycznego z europejską ENTSO-E.

Ministrowie spraw zagranicznych zwrócili szczególną uwagę na przewodnictwo Polski w OBWE w 2022 roku. Zbigniew Rau zapewnił, że zakończenie rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego i deokupacja Krymu pozostaną priorytetami polskiego przewodnictwa w OBWE. Wyraził gotowość do aktywnego popierania realizacji zadań Platformy krymskiej.

Kuleba zaprosił swojego polskiego odpowiednika jako przewodniczącego OBWE do odwiedzenia na początku 2022 r. linii demarkacyjnej z tymczasowo okupowanymi terytoriami obwodów donieckiego i ługańskiego.

Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski osobno omówili aktualne kwestie stosunków dwustronnych, w szczególności realizację porozumień osiągniętych po wizycie premiera Dentysa Szmyhala w Polsce 9 września.

Kuleba poruszył również kwestię śmierci obywatela Ukrainy Dmytro Nykyforenko we Wrocławiu. W odpowiedzi Zbigniew Rau potwierdził zobowiązanie strony polskiej do przeprowadzenia obiektywnego śledztwa w celu postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

Przypomnijmy, w 2021 r. Szwecja będzie przewodniczyć OBWE, w skład której wchodzi 57 państw członkowskich. Od 1 stycznia 2022 r. Polska przejmie rotacyjnie roczne przewodnictwo.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-