Stefaniszyna - W Brukseli rozmawiano o oczekiwaniach ze szczytu Ukraina-UE

Stefaniszyna - W Brukseli rozmawiano o oczekiwaniach ze szczytu Ukraina-UE

wideo
Ukrinform
Podczas wizyty roboczej w Brukseli wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna omówiła z upoważnionymi przedstawicielami instytucji europejskich merytoryczną część zbliżającego się szczytu Ukraina-UE.

Opowiedziała o tym dziennikarzom, podsumowując wyniki wizyty, relacjonuje korespondent Ukrinformu.

„Przede wszystkim omówiliśmy nasze wspólne oczekiwania. Podczas szczytu zostanie podpisana umowa o wspólnym obszarze lotniczym. Rozmawialiśmy także o możliwości rozpoczęcia debaty na szczeblu przywódców Unii Europejskiej na temat bezpieczeństwa energetycznego, „zielonej transformacji” i rewizji Umowy stowarzyszeniowej” – powiedziała Stefaniszyna.

Według niej osobnym tematem do dyskusji z komisarzem UE ds. polityki rolnej Januszem Wojciechowskim było stanowisko Ukrainy w sprawie rewizji preferencji handlowych w zakresie dostępu ukraińskich produktów do rynku europejskiego.

„Oczekujemy, że pod koniec października, zaraz po szczycie, Komisja Europejska zakończy formowanie swojego stanowiska i będziemy mieli decyzję o aktualizacji parametrów handlowych umowy. W związku z tym dyskutowaliśmy także o kwestiach sektorowej współpracy gospodarczej i wspólnie z kolegami z Komisji Europejskiej stworzyliśmy cały pakiet oczekiwań ze szczytu” – powiedziała wicepremier.

Powiedziała, że odbyła konstruktywne spotkania z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jourovą, komisarzem UE Oliverem Varhelyim, aby omówić reformy, w tym reformę wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa, plan inwestycyjny dla Ukrainy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego i wiele innych.

Przypomnijmy, tegoroczny szczyt UE-Ukraina odbędzie się 12 października w Kijowie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-