Przygotowanie szczytu - Stefaniszyna opowiedziała UE o wdrażaniu przez Ukrainę Umowy Stowarzyszeniowej

Przygotowanie szczytu - Stefaniszyna opowiedziała UE o wdrażaniu przez Ukrainę Umowy Stowarzyszeniowej

Ukrinform
Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna spotkała się w Brukseli z Sekretarzem Generalnym Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (European External Action Service EEAS) Stefano Sannino, aby przygotować szczyt UE-Ukraina, który odbędzie się 12 października w Kijowie - poinformował portal integracji europejskiej, donosi Ukrinform.

Podczas spotkania Stefaniszyna poinformowała swojego europejskiego odpowiednika o postępach Ukrainy w realizacji celów Układu Stowarzyszeniowego.

„Ukraina i UE mogą wzmocnić potencjał Układu Stowarzyszeniowego. Wspólny przegląd realizacji celów Porozumienia powinien wskazywać sektory, w których możemy osiągnąć więcej” – podkreśliła Stefaniszyna.

Urzędniczka odnotowała znaczny postęp w zbliżaniu ukraińskiego ustawodawstwa do prawa UE, w szczególności przedstawiając priorytetowe inicjatywy legislacyjne dotyczące integracji europejskiej, niedawno uzgodnione i zatwierdzone przez rząd w celu przyspieszenia integracji sektorowej.

Ponadto strony dyskutowały o możliwości zacieśnienia współpracy Ukrainy z UE w dziedzinie bezpieczeństwa, m.in. zaangażowania Ukrainy w inicjatywy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, przede wszystkim Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).

Stefaniszyna uzgodniła ze Stefano Sannino dalsze kroki na rzecz wspólnego przeglądu Umowy po przedstawieniu ocen wewnętrznych na marginesie zbliżającego się Szczytu. Uzgodniono także niektóre stanowiska polityczne dotyczące nieuznawania wyborów do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej na Krymie, kontynuacji systemu sankcji wobec Rosji oraz wspólnych działań w ramach Platformy krymskiej.

Ze swojej strony Sekretarz Generalny EEAS pochwalił prezentację przez Ukrainę oceny Porozumienia i zapewnił wicepremier o dalszej ścisłej współpracy i wsparciu dla reform integracji europejskiej na Ukrainie.

Przypomnijmy, Stefaniszyna złożyła w dniach 27-28 września wizytę roboczą w Brukseli w ramach przygotowań do szczytu Ukraina-UE.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-