Kuleba uważa, że Ukraina powinna porzucić politykę „uzależnienia się od partnera”

Kuleba uważa, że Ukraina powinna porzucić politykę „uzależnienia się od partnera”

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba uważa, że Ukraina nie powinna bać się budować swojej polityki z uwzględnieniem własnych interesów, a nie na reakcji partnerów międzynarodowych.

Kuleba stwierdził to w programie „Wolność słowa" na antenie stacji telewizyjnej ICTV, relacjonuje korespondent Ukrinform.

W ciągu 30 lat naszej niezależności wypracowaliśmy zależność od „partnerstwa”: „Co powiedzą partnerzy?”, „Gdzie jesteśmy bez partnerów?”, „Niech najpierw się zgodzą partnerzy, a potem gdzieś skoczymy, gdzieś wesprzemy… oderwijmy się od tej logiki, bo nie wytrzymamy tak długo w partnerstwie. Nie powinniśmy bać się budować naszej polityki” – powiedział Kuleba.

Podkreślał potrzebę współpracy z partnerami, pozyskiwania ich wsparcia, ale polegania tylko na sobie.

„A Białoruś to klasyczny przypadek, w którym musimy przetestować ten model… Mamy tysiąc kilometrów wspólnej granicy z reżimem człowieka, który przez wiele lat udawał przyjaciela Ukrainy, faktycznie wprowadzając swój kraj do rosyjskiej stajni. Białoruś jest sferą, w której Ukraina musi realizować własną politykę” – przekonuje szef ukraińskiej dyplomacji.

Kuleba dodał, że polityka może różnić się niuansami, ale fundamentalne pozostaje nieuznanie Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

W MSZ wspomniano potrzebę polegać wyłącznie na własnych siłach, mówiąc o ewentualnym spotkaniu Zełenskiego i Putina. W ten sposób uzasadniano jego celowość, pomimo współpracy z innymi partnerami Ukrainy w formacie normandzkim (Niemcy, Francja).

Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że Aleksander Łukaszenko opanował wzorce rosyjskiej retoryki propagandowej, czyniąc z Białorusi stałą bazę wojskową Federacji Rosyjskiej.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-