Prezydent apelował do Sekretarza Generalnego NATO w kwestii pomocy w uwolnieniu Ukraińców więzionych w ORDLO i Rosji

Prezydent apelował do Sekretarza Generalnego NATO w kwestii pomocy w uwolnieniu Ukraińców więzionych w ORDLO i Rosji

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do ułatwienia uwolnienia Ukraińców nielegalnie przetrzymywanych na terytoriach czasowo niekontrolowanych oraz w Federacji Rosyjskiej.

Zostało to omówione podczas ich spotkania w Nowym Jorku, donosi Ukrinform powołując się na prezydencką służbę prasową.

„Wołodymyr Zełenski poprosił Jensa Stoltenberga o ułatwienie uwolnienia prawie 450 Ukraińców przetrzymywanych na tymczasowo niekontrolowanych terytoriach i w Rosji ” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydent podziękował przywódcy NATO za nieustające wsparcie Ukrainy, zwracając uwagę na znaczenie udziału Sojuszu w sierpniowym szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie.

Prezydent podkreślił również, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina prawie zakończyła tworzenie nowego zintegrowanego systemu bezpieczeństwa narodowego, który w całości opiera się na standardach sojuszniczych.

„Nasz kurs na członkostwo w NATO, zasady i standardy Sojuszu leżą u podstaw wszystkich narodowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i obrony” – powiedział.

Zełenski poinformował Stoltenberga o realizacji Rocznych Programów Narodowych pod auspicjami Komisji NATO-Ukraina. Wyraził nadzieję, że państwa członkowskie NATO będą w stanie wskazać kompleksową listę reform, odpowiednich kryteriów i „markerów” dla kraju, których realizacja pozwoli przejść do kolejnego etapu integracji z Sojuszem.

Ponadto na spotkaniu omówiono współpracę Ukrainy z NATO z wykorzystaniem statusu partnera o Rozszerzonych Możliwościach.

W kontekście wspólnych z Sojuszem wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego Prezydent podkreślił znaczenie zwiększenia obecności marynarki wojennej NATO na Morzu Czarnym, a także współpracy między państwami wybrzeża Morza Czarnego. Zełenski zapewnił, że Ukraina jest gotowa do aktywnego udziału w odpowiednich wspólnych działaniach, a także wyraził zainteresowanie zwiększeniem liczby wspólnych ćwiczeń.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 21 września w Nowym Jorku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-