Prezydent apelował do Sekretarza Generalnego NATO w kwestii pomocy w uwolnieniu Ukraińców więzionych w ORDLO i Rosji

Prezydent apelował do Sekretarza Generalnego NATO w kwestii pomocy w uwolnieniu Ukraińców więzionych w ORDLO i Rosji

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do ułatwienia uwolnienia Ukraińców nielegalnie przetrzymywanych na terytoriach czasowo niekontrolowanych oraz w Federacji Rosyjskiej.

Zostało to omówione podczas ich spotkania w Nowym Jorku, donosi Ukrinform powołując się na prezydencką służbę prasową.

„Wołodymyr Zełenski poprosił Jensa Stoltenberga o ułatwienie uwolnienia prawie 450 Ukraińców przetrzymywanych na tymczasowo niekontrolowanych terytoriach i w Rosji ” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydent podziękował przywódcy NATO za nieustające wsparcie Ukrainy, zwracając uwagę na znaczenie udziału Sojuszu w sierpniowym szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie.

Prezydent podkreślił również, że w ciągu ostatnich dwóch lat Ukraina prawie zakończyła tworzenie nowego zintegrowanego systemu bezpieczeństwa narodowego, który w całości opiera się na standardach sojuszniczych.

„Nasz kurs na członkostwo w NATO, zasady i standardy Sojuszu leżą u podstaw wszystkich narodowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i obrony” – powiedział.

Zełenski poinformował Stoltenberga o realizacji Rocznych Programów Narodowych pod auspicjami Komisji NATO-Ukraina. Wyraził nadzieję, że państwa członkowskie NATO będą w stanie wskazać kompleksową listę reform, odpowiednich kryteriów i „markerów” dla kraju, których realizacja pozwoli przejść do kolejnego etapu integracji z Sojuszem.

Ponadto na spotkaniu omówiono współpracę Ukrainy z NATO z wykorzystaniem statusu partnera o Rozszerzonych Możliwościach.

W kontekście wspólnych z Sojuszem wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego Prezydent podkreślił znaczenie zwiększenia obecności marynarki wojennej NATO na Morzu Czarnym, a także współpracy między państwami wybrzeża Morza Czarnego. Zełenski zapewnił, że Ukraina jest gotowa do aktywnego udziału w odpowiednich wspólnych działaniach, a także wyraził zainteresowanie zwiększeniem liczby wspólnych ćwiczeń.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 21 września w Nowym Jorku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-