Zełenski przeprowadził rozmowy z sekretarzem generalnym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Zełenski przeprowadził rozmowy z sekretarzem generalnym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i nowo wybranym przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdulla Shahidem.

Jak donosi korespondent Ukrinformu w Nowym Jorku, oba spotkania odbyły się w siedzibie ONZ.

Podczas rozmów z Guterresem i Shahidem Zełenski poruszył kwestię poparcia Platformy Krymskiej przez ONZ, najbardziej wpływową organizację międzynarodową.

„Platforma krymska opiera się na rezolucjach ONZ i prawie międzynarodowym” – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow. „NATO i UE były reprezentowane na szczycie Platformy Krymskiej, ale nie było przedstawiciela ONZ”.

Nykyforow przypomniał, że Rosja próbowała sprzeciwić się umieszczeniu w porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego kwestii „Sytuacja na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy”, ale Zgromadzenie Ogólne większością głosów utrzymało ją w porządku obrad i włączyło do rozpatrzenia na kolejnej sesji.

W rozmowie z Guterresem prezydent oprócz kwestii politycznych poruszył także kwestie „pragmatyczne”. ONZ jest jednym z największych konsumentów towarów i usług na świecie, powiedział Nykyforow. Co roku organizacja kupuje towary za 20 miliardów dolarów, w tym na Ukrainie za 200 milionów dolarów, ale według niego istnieje spory potencjał do rozszerzenia takiej współpracy. W szczególności Ukraina jest gotowa zaoferować świadczenie usług transportowych, udział w programach żywnościowych ONZ, dodatkowo mamy rozwinięty sektor IT.

Przypomnijmy, 20 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

21 września wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ . Zełenski ma przemawiać w debacie generalnej 22 września.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-