Zełenski przeprowadził rozmowy z sekretarzem generalnym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Zełenski przeprowadził rozmowy z sekretarzem generalnym i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i nowo wybranym przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Abdulla Shahidem.

Jak donosi korespondent Ukrinformu w Nowym Jorku, oba spotkania odbyły się w siedzibie ONZ.

Podczas rozmów z Guterresem i Shahidem Zełenski poruszył kwestię poparcia Platformy Krymskiej przez ONZ, najbardziej wpływową organizację międzynarodową.

„Platforma krymska opiera się na rezolucjach ONZ i prawie międzynarodowym” – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow. „NATO i UE były reprezentowane na szczycie Platformy Krymskiej, ale nie było przedstawiciela ONZ”.

Nykyforow przypomniał, że Rosja próbowała sprzeciwić się umieszczeniu w porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego kwestii „Sytuacja na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy”, ale Zgromadzenie Ogólne większością głosów utrzymało ją w porządku obrad i włączyło do rozpatrzenia na kolejnej sesji.

W rozmowie z Guterresem prezydent oprócz kwestii politycznych poruszył także kwestie „pragmatyczne”. ONZ jest jednym z największych konsumentów towarów i usług na świecie, powiedział Nykyforow. Co roku organizacja kupuje towary za 20 miliardów dolarów, w tym na Ukrainie za 200 milionów dolarów, ale według niego istnieje spory potencjał do rozszerzenia takiej współpracy. W szczególności Ukraina jest gotowa zaoferować świadczenie usług transportowych, udział w programach żywnościowych ONZ, dodatkowo mamy rozwinięty sektor IT.

Przypomnijmy, 20 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

21 września wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ . Zełenski ma przemawiać w debacie generalnej 22 września.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-