Zełenski spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej i amerykańskimi inwestorami

Zełenski spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej i amerykańskimi inwestorami

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a także z amerykańskimi inwestorami.

Jak donosi korespondent Ukrinformu w Nowym Jorku, spotkanie odbyło się w Stałej Misji Ukrainy przy ONZ.

Zełenski podziękował Ursuli von der Leyen za wsparcie niepodległości Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji i wsparcie Platformy krymskiej.

Strony omówiły kwestie współpracy gospodarczej między Ukrainą a UE. Według przedstawiciela prezydenta Serhija Nykyrofa Zełenski poruszał kwestie bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności w kontekście gazociągu Nord Stream-2, integracji ukraińskiego i europejskiego systemu energetycznego, przejścia na zieloną energię oraz liberalizacji transportu.

Według służby prasowej głowy państwa ukraińskiego Zełenski poinformował von der Leyen o pogarszającej się sytuacji na Krymie, w szczególności w obliczu kolejnej fali bezprawnych aresztowań motywowanych politycznie.

Prezydent poruszył kwestię pomocy w uwolnieniu blisko 450 Ukraińców przetrzymywanych na terenach czasowo okupowanych i w Rosji.

Zełenski i von der Leyen skoordynowali swoje stanowiska w kontekście przygotowań do 23. Szczytu Ukraina-UE, który ma się odbyć 12 października br. w Kijowie. Prezydent podkreślił, że uznanie perspektywy europejskiej i dalsza integracja gospodarki Ukrainy z rynkiem wewnętrznym UE są jednymi z kluczowych priorytetów naszego państwa.

Zełenski spotkał się także z amerykańskimi inwestorami. Jak wyjaśnił w komentarzu dla Ukrinformu doradca prezydenta Ukrainy Andrew Mack, teraz, gdy w Nowym Jorku jest ponad stu przywódców państwowych, każdemu z nich nie jest łatwo spotykać się z inwestorami, jednocześnie wielu biznesmenów wyraziło chęć spotkania się z Zełenskim. Według Macka jest to osiem osób, które są darczyńcami American Jewish Committee, wpływowej organizacji przedsiębiorców w Nowym Jorku, oraz trzy organizacje, które wchodzą w jej skład. Doradca prezydenta przypomniał, że organizacja ta wraz z Ukraińskim Komitetem Kongresowym podpisała w 2016 roku list skierowany do ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamy o dostarczenie Ukrainie broni do przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Według Serhija Nykyrofa Zełenski omówił z przedstawicielami biznesu kwestię przyciągania inwestycji na Ukrainę, gdyż obecnie w wyniku reform, w tym sądownictwa, powstają do tego sprzyjające warunki.

Przypomnijmy, 20 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

21 września wziął udział w otwarciu 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ . Zełenski ma przemawiać w debacie generalnej 22 września.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-