W Polsce jest bardzo mało szkół z nauką w języku ukraińskim – Ambasador Andrij Deszczyca

W Polsce jest bardzo mało szkół z nauką w języku ukraińskim – Ambasador Andrij Deszczyca

Ukrinform
Dla obywateli Ukrainy w Polsce konieczne jest zwiększenie liczby szkół z nauczaniem w języku ukraińskim, a także ukraińskich programów telewizyjnych – powiedział ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

„Nasi obywatele mogą posyłać swoje dzieci do polskich szkół. Ale jeśli chcą, żeby uczyły się języka lub kultury ukraińskiej, takich szkół jest bardzo mało, trzeba zwiększyć ich iloość. To samo z telewizją – wydaje się, że tylko jeden program tygodniowo (po ukraińsku – przyp. red.), to bardzo mało” – uważa ambasador.

Deszczyca wspomniał w tym kontekście, że w Polsce ukształtowała się nowa fala emigracji, której przedstawiciele wydają ukraińską gazetę.

„Ale wydaje mi się, że to za mało dla tak dużej liczby Ukraińców, którzy tu są” – powiedział Deszczyca.

Zdaniem dyplomaty poczucie komfortu i zaufania Ukraińców do Polski zależy przede wszystkim od poziomu legalności ich pobytu w kraju... „że, jak coś się stanie, można skontaktować się z policją, konsulatem".

Ponadto, zauważył Deszczyca, wpływa to również na opiekę medyczną, co jest szczególnie ważne podczas pandemii koronawirusa.

„Prawie każdy tutaj mógł otrzymać opiekę medyczną, gdyby zachorował… Nawet teraz Ukraińcy, którzy są w Polsce są szczepieni lub planują się szczepić. Bo firmy organizują szczepienia wszystkich pracowników. I w tym przypadku się nie dzielą – Polacy, Ukraińcy , Białorusini… Również nasi obywatele mogą być zaszczepieni przeciwko COVID-19 przez lekarza rodzinnego” – powiedział ambasador.

Poinformowano, że w Polsce legalnie studiuje prawie 400 tys. obywateli Ukrainy i ponad 50 tys. studentów. Jednocześnie według danych GUS w kraju mieszka 1,3 mln Ukraińców.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-