Sytuacja w Partnerstwie Wschodnim wskazuje na potrzebę przemyślenia strategii unijnej inicjatywy – Dżaparowa

Sytuacja w Partnerstwie Wschodnim wskazuje na potrzebę przemyślenia strategii unijnej inicjatywy – Dżaparowa

zdjęcie
Ukrinform
Obecna sytuacja w Partnerstwie Wschodnim w okresie poprzedzającym zbliżający się szczyt uwydatnia pilną potrzebę ponownego przemyślenia strategicznego celu tej ważnej unijnej inicjatywy - oświadczyła pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa na spotkaniu wysokich rangą urzędników państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zwraca się uwagę, że kluczowym tematem wydarzenia było omówienie priorytetów i celów Partnerstwa Wschodniego w kontekście przygotowań do jego 6. szczytu w grudniu 2021 r.

„Podczas spotkania Emine Dżaparowa podkreśliła, że obecna sytuacja w Partnerstwie Wschodnim w przededniu zbliżającego się szczytu wskazuje na pilną potrzebę przemyślenia strategicznego celu tej ważnej unijnej inicjatywy, wzmocnienia jej geopolitycznego znaczenia i dawania jasnego sygnału wsparcia Europejskiej perspektywy dla tych krajów "- czytamy w oświadczeniu.

Dżaparowa podkreśliła oczekiwania Tria Stowarzyszonego wobec przyszłego Partnerstwa Wschodniego, w szczególności aktywniejsze stosowanie zróżnicowanego podejścia i zasady „więcej za więcej”, stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym UE, rozwoju konkretnych obszarów współpracy sektorowej, bezpieczeństwo, pokój i stabilność w regionie.

W ramach oceny Wspólnego Dokumentu Roboczego I Wiceminister z zadowoleniem przyjęła fakt, że nowy porządek dzienny Partnerstwa przewiduje zwiększenie handlu, wzrost gospodarczy, wzmocnienie instytucji demokratycznych i rządów prawa, wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji, rozwój sprawiedliwego społeczeństwa.

W szczególności zwróciła uwagę, że dokument uwzględnia znaczną część ukraińskich propozycji w kontekście praktycznej współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Jednocześnie, według niej, Ukraina oczekuje, że deklaracja końcowa szczytu określi strategiczną wizję przyszłego Partnerstwa Wschodniego, w tym uwzględnienie europejskich aspiracji stowarzyszonych partnerów.

Uczestnicy osobno omówili plan gospodarczo-inwestycyjny Partnerstwa Wschodniego, który będzie wspierał ożywienie po pandemii, z wykorzystaniem konkretnych instrumentów UE, w tym finansowania mieszanego, gwarancji oraz inwestycji publicznych i prywatnych. Uczestnicy spotkania wymienili poglądy na temat dalszych kroków i harmonogramu przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, aby zapewnić jego terminowe i właściwe przygotowanie.

Przypomnijmy, minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba poinformował, że Ukraina wraz z Gruzją i Mołdawią przygotowuje się do szóstego szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia i pracuje nad tym, by trzej premierzy Tria Stowarzyszonego (Ukraina, Gruzja i Mołdawia) wspólnie odwiedzili Brukselę.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-