Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych wezwał do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci Ukraińca w Polsce po zatrzymaniu przez policję

Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych wezwał do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci Ukraińca w Polsce po zatrzymaniu przez policję

Ukrinform
Światowy Kongres Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych (World Congress of Ukrainian Youth Organizations - SKUMO] wzywa do jak najszerszego zwrócenia uwagi na śledztwo w sprawie śmierci 25-letniego Ukraińca Dmytro Nykyforenki po zatrzymaniu przez policję we Wrocławiu oraz popiera akcję ukraińskich aktywistów, która odbędzie się 12 września.

Jak donosi Ukrinform, wynika to z oświadczenia SKUMO.

„Prezydium Światowego Kongresu Ukraińskich Organizacji Młodzieżowych popiera zwołanie przez działaczy ukraińskich, w tym młodzieżowych, w Polsce akcji „Stop przemocy! Państwo musi chronić, nie zabijać!”, która ma się odbyć we Wrocławiu 12 września 2021 roku” - napisano w oświadczeniu.

SKUMO stwierdziło, że informacja o śmierci Dmytro Nykyforenko „z rąk polskich funkcjonariuszy jest straszna i oburzająca” i złożyła kondolencje bliskim i przyjaciołom zmarłego.

„Liczymy na kompleksowe zajęcie się tą sprawą, w szczególności oczekujemy odpowiedzi przez śledztwo na pytanie, czy zabójstwo miało miejsce na tle etnicznego pochodzenia naszego rodaka” – napisano.

Przypomnijmy, 25-letni Dmytro Nykyforenko z Niemyrowa w obwodzie winnickim zmarł 30 lipca we Wrocławiu po zatrzymaniu przez policję i przewiezieniu do izby wytrzeźwień. Według „Gazety Wyborczej” polska policja użyła wobec mężczyzny siły fizycznej, co doprowadziło do śmierci chłopca.

Sprawa śmierci Ukraińca po zatrzymaniu przez policję wywołała w Polsce znaczny rezonans.

Posłowie polskiego Sejmu już na to zareagowali, domagając się natychmiastowego zbadania działań policji.

Po śmierci Ukraińca i ujawnieniu szczegółów sprawy w polskich mediach, 1 września komendant policji wrocławskiej usunął czterech policjantów, którzy zatrzymali Ukraińca 30 lipca, a dwóch zostało zwolnionych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-