Markarowa wyjaśniła, dlaczego Ukrainie nie jest potrzebny status głównego sojusznika poza NATO

Markarowa wyjaśniła, dlaczego Ukrainie nie jest potrzebny status głównego sojusznika poza NATO

Ukrinform
Ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa wyjaśniła, dlaczego Ukrainie nie jest potrzebny status głównego sojusznika spoza NATO.

Jak donosi Ukrinform, napisała o tym na Facebooku.

Jak twierdzi Markarowa, status ten otrzymują kraje, które nie planują lub nie mogą przystąpić do Sojuszu.

„MNNA to status dla krajów, które nie planują/nie mogą wstąpić do NATO z powodów politycznych lub geograficznych. To na pewno nie o nas” – napisała ambasador.

Markarowa przypomniała, że Ukraina ma status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO (Enhanced Opportunities Partners (EOP), co daje ogromne możliwości zarówno dla wzmocnionej współpracy z NATO, jak i poprawy interoperacyjności Ukrainy i budowania zdolności.

„Stany Zjednoczone są partnerem strategicznym, który nie tylko aktywnie pomaga nam budować nasze zdolności, dostarcza fundusze i broń, ale z którym właśnie podpisaliśmy bardzo mocną umowę ramową między ukraińskim Ministerstwem Obrony a Pentagonem w sprawie obrony strategicznej, które jest początkiem dla naszego partnerstwa obronnego na nowym poziomie i otwiera drzwi do konkretnych dużych projektów, nad którymi MON i MSZ już rozpoczęły prace. I to właśnie tego typu umowy dwustronne wchodzą w strategiczne partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, zarówno członkami NATO, jak i innymi” – powiedziała Markarowa.

Przypomnijmy, przewodniczący Rady Najwyższej Dmytro Razumkow zwołuje 8 września nadzwyczajne posiedzenie parlamentu w celu rozpatrzenia projektu rezolucji „W sprawie przemówienia Rady Najwyższej Ukrainy do Kongresu USA w sprawie nadania Ukrainie dwustronnego statusu głównego sojuszniczego USA poza NATO (MNNA).

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-