Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie - Zełenski na spotkaniu z sekretarz ds. energii USA

Rosyjski gaz jest najbrudniejszy na świecie - Zełenski na spotkaniu z sekretarz ds. energii USA

Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i minister energetyki Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm omówili zagrożenia związane z Nord Stream-2 – donosi Biuro Prezydenta, podaje Ukrinform.

Zwraca się uwagę, że podczas spotkania strony omówiły aktualne kwestie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i regionu. Dokonano szczegółowej wymiany poglądów na temat zagrożeń Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa Ukrainy i bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Stwierdzono wspólne podejście Ukrainy i Stanów Zjednoczonych do zagrożeń stwarzanych przez ten projekt.

„Rosyjski gaz jest najbardziej zanieczyszczony na świecie z powodu znacznych emisji metanu podczas produkcji i transportu, a także korupcji, szantażu i manipulacji” – powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski podkreślił znaczenie stworzenia skutecznych zabezpieczeń przed użyciem przez Rosję gazu jako broni.

W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczenie jak najszybszego rozpoczęcia regularnych trójstronnych konsultacji ukraińsko-niemiecko-amerykańskich w sprawie zachowania ukraińskiego tranzytu i zapewnienia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

Strony szczegółowo omówiły sposoby intensyfikacji współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie energetyki, przeciwdziałania zmianom klimatycznym i „zielonej” transformacji.

„Świadomie wybraliśmy drogę reform i dekarbonizacji sektora energetycznego” – powiedział szef państwa.

Podkreślono, że zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w realizację tego ambitnego planu otwiera możliwości budowania nowej jakości partnerstwa między krajami.

Szczególną uwagę zwrócono na współpracę w zakresie energetyki jądrowej oraz realizację projektów budowy dodatkowych reaktorów w ukraińskich elektrowniach jądrowych, zastosowanie małych reaktorów modułowych.

Prezydent Ukrainy wyraził przekonanie, że rozpoczęcie strategicznego dialogu w sprawie energii i klimatu między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi przyczyni się do dalszej intensyfikacji współpracy dwustronnej oraz praktycznej realizacji wspólnych inicjatyw i projektów.

Ponadto Zełenski podziękował sekretarz ds. energii USA za udział w szczycie Platformy Krymskiej oraz wsparcie USA w przywracaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski przebywa w Waszyngtonie z roboczą wizytą na zaproszenie prezydenta USA Josepha Bidena.

Negocjacje między głowami państw zaplanowano na 1 września.

Wizyta ma się zakończyć w niedzielę 5 września.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-