Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały umowę o strategicznych zasadach partnerstwa obronnego

Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały umowę o strategicznych zasadach partnerstwa obronnego

Ukrinform
W Pentagonie ukraiński minister obrony Andrij Taran i amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin podpisali ramowe porozumienie w sprawie strategicznych zasad partnerstwa obronnego - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Nowy etap współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w sferze obronnej. W Pentagonie podpisano porozumienie o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego. Jest dla nas bardzo ważne, aby Stany Zjednoczone popierały integralność terytorialną Ukrainy, członkostwo w NATO i wspólnie przeciwstawiały się agresji Rosji” – napisał Zełenski.

Według Ministerstwa Obrony Ukrainy umowa ramowa o strategicznych podstawach partnerstwa obronnego potwierdza kluczowe zasady i wyznacza ambitne cele dla naszych dwustronnych stosunków obronnych poprzez:

nakreślenie sposobów realizacji wspólnych priorytetów dwustronnych w celu sprostania obecnym i pojawiającym się wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa;

potwierdzenie przywiązania do wspólnych wartości demokratycznych, w tym praworządności i poszanowania praw człowieka;

potwierdzenie niezachwianego poparcia Departamentu Obrony USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz potępienie rosyjskiej okupacji Krymu i agresji na wschodnią Ukrainę;

określenie dalszych kroków we współpracy między Ministerstwem Obrony Ukrainy a Departamentem Obrony USA w celu zwiększenia zdolności wojskowych Ukrainy i gotowości do zachowania integralności terytorialnej kraju, postępu w kierunku interoperacyjności z NATO oraz promowaniu bezpieczeństwa regionalnego;

potwierdzenie stałego poparcia Ukrainy dla prawa Ukrainy do decydowania o przyszłym kursie polityki zagranicznej, niezależnie od ingerencji z zewnątrz, w tym aspiracji Ukrainy do przystąpienia do NATO, o czym świadczą Stany Zjednoczone i sojusznicy w komunikacie po szczycie NATO w czerwcu 2021 r.

Umowa nakreśla również cele na grudzień 2026 roku, które skoncentrują się na dwustronnych stosunkach obronnych między oboma krajami. Obejmują one reformy w krajowym sektorze obronnym zgodnie z zasadami i standardami NATO, zwiększenie przejrzystości ukraińskich zamówień obronnych, wdrożenie reform ładu korporacyjnego oraz budowanie długofalowych partnerstw strategicznych w dziedzinie nauki i technologii.

Ponadto planowane jest pogłębienie współpracy w regionie Morza Czarnego w celu zapewnienia swobody żeglugi oraz skutecznego przeciwdziałania zewnętrznym zagrożeniom i wyzwaniom we wszystkich obszarach działalności wojskowej, zacieśnienia współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ściślejszego partnerstwa wywiadu obronnego w celu wsparcia planowania wojskowego i operacji obronnych.

„Dwustronna współpraca w zakresie bezpieczeństwa, a także wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych, skutecznie pomagają Ukrainie przeciwdziałać rosyjskiej agresji” – czytamy w oświadczeniu.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-