Dla wzmocnienia współpracy na Morzu Czarnym ważna jest pozycja Turcji - ekspert

Dla wzmocnienia współpracy na Morzu Czarnym ważna jest pozycja Turcji - ekspert

Ukrinform
Propozycja Wołodymyra Zełenskiego dla Mołdawii i Rumunii, aby przyłączyć się do zacieśniania współpracy morskiej w regionie Morza Czarnego, ma perspektywę – powiedział politolog Walentyn Gładkych w programie „Ukraina na samom diele" na kanale „Dom" - donosi Ukrinform.

„Chciałbym przypomnieć, że Mołdawia uzyskała kiedyś dostęp do Morza Czarnego dzięki przyjaznemu krokowi Ukrainy” – powiedział ekspert. Zaznaczył jednak, że sytuacja zależy również od Turcji jako kluczowego gracza w regionie Morza Czarnego.

„Nie zapominajmy, że Rumunia jest członkiem NATO. Ale głównym, kluczowym graczem w regionie Morza Czarnego jest nadal Turcja. I wiele zależy od jej pozycji w regionie. Dlatego bez Turcji i Rumunii ten projekt nie da pożądanego rezultatu” - powiedział politolog.

Ponadto zwrócił uwagę na sytuację z Cieśniną Kerczeńską, której blokada stanowi poważne zagrożenie dla interesów Ukrainy.

„Oczywiście ten problem powinien był wziąć pod uwagę kierownictwo wojskowo-polityczne, które istnieje od 2014 roku. Dlaczego nie zbudowano tras alternatywnych? Na przykład, dlaczego nie wybudowano dróg do portów Morza Czarnego, aby zapewnić ruch Ukraińcom towarów na rynki zagraniczne w przypadku blokady Morza Azowskiego? „To bardzo bolesna sprawa. I dopiero teraz Zełenski zaczyna podnosić tę kwestię i starać się ją jakoś rozwiązać” – dodał Gładkych.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina zainicjowała zacieśnianie współpracy między siłami morskimi państw czarnomorskich i zaprasza Rumunię i Mołdawię do przyłączenia się do tej inicjatywy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-