Po raz pierwszy od uzyskania niepodległości Ukraina zatwierdziła strategię polityki zagranicznej

Po raz pierwszy od uzyskania niepodległości Ukraina zatwierdziła strategię polityki zagranicznej

wideo
Ukrinform
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zatwierdziła Strategię Polityki Zagranicznej - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na briefingu po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w obwodzie donieckim, donosi korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj było wydarzenie historyczne – po raz pierwszy od 30 lat niepodległości Ukraina otrzymała jasną, zrozumiałą i znaczącą Strategię Polityki Zagranicznej” – powiedział minister spraw zagranicznych.

Kuleba zauważył, że dokument jasno określa cel polityki zagranicznej - ustanowienie Ukrainy na świecie jako silnego i autorytatywnego kraju europejskiego.

Poinformował, że dokument określa sześć priorytetowych obszarów polityki zagranicznej: pierwszy - zapewnienie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, drugi - przeciwdziałanie agresywnej polityce Federacji Rosyjskiej, trzeci - przebieg członkostwa w UE i NATO, czwarty - promocja ukraińskiego eksportu i inwestycji: szósta to ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą, szósta to promocja pozytywnego wizerunku Ukrainy w świecie.

Według Kuleby Strategia Polityki Zagranicznej to obszerny dokument, który zawiera 254 punkty, ale jego treść można usystematyzować w trzech głównych tematach.

„Pierwsze – Ukraina jest aktywnym uczestnikiem polityki międzynarodowej, drugie – Ukraina tworzy architekturę bezpieczeństwa dla siebie, regionu i świata, trzecie – Ukraina jest krajem nowych możliwości gospodarczych. Te trzy zasady będą kształtowane na każdym kroku, jaki podejmujemy na arenie zagranicznej” - podkreślił minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Przypomnijmy, 9 czerwca Gabinet Ministrów zatwierdził projekt prezydenckiego dekretu o wykonaniu decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie Strategii polityki zagranicznej Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-