Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski wystąpiły z okazji rocznicy powstania „Trójkąta Lubelskiego”

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski wystąpiły z okazji rocznicy powstania „Trójkąta Lubelskiego”

wideo
Ukrinform
Trójkąt Lubelski jest gotowy do zdecydowanej obrony wspólnej europejskiej i euroatlantyckiej przyszłości przed agresywnymi sąsiadami oraz do stawienia czoła geopolitycznym wyzwaniom przyszłości Europy.

Jak informuje korespondent Ukrinformu, mówi o tym nagranie wideo ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy i Polski zapisane z okazji pierwszej rocznicy powstania Trójkąta Lubelskiego, opublikowane na stronie MSZ na Facebooku.

W szczególności szef ukraińskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że „Trójkąt Lubelski” powstał rok temu, by zbliżyć trzech ważnych sojuszników – Ukrainę, Polskę i Litwę.

„Sojusze regionalne wzmacniają nasze bezpieczeństwo. Połączyliśmy siły dla wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu naszych krajów i naszego regionu między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Trójkąt Lubelski jest dumny ze swojej wspólnej historii, stawia czoła realnym współczesnym zagrożeniom i jest gotów zdecydowanie bronić naszej wspólnej europejskiej i euroatlantyckiej przyszłości przed agresywnymi sąsiadami” – powiedział Kuleba.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zauważył z kolei, że wspólna walka narodów Litwy, Ukrainy i Polski o wolność w dużej mierze determinuje ich bliskość i zdolność zrozumienia.

„W dzisiejszym świecie zdolność krajów Trójkąta Lubelskiego do wspólnego działania pomaga nam dalej zacieśniać współpracę regionalną, a jednocześnie stawiać czoła geopolitycznym wyzwaniom przyszłości Europy. Zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożenia, jakie sąsiednie agresywne państwa stanowią dla demokracji” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych.

W swoim przemówieniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zaznaczył, że celem „Trójkąta Lubelskiego” jest rozwój współpracy politycznej, gospodarczej i bezpieczeństwa.

„Chcemy zaangażować nie tylko polityków i urzędników państwowych, ale także naukowców, studentów, ekspertów – wszystkich tych, którzy chcą, aby nasze kraje połączyły siły na rzecz rozwoju Europy. „Trójkąt Lubelski” powstał dla obopólnej korzyści. Wykorzystajmy w pełni jego potencjał” - nalegał polski minister spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, 28 lipca 2020 r. podczas pierwszego spotkania Trójkąta Lubelskiego ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Polski i Litwy podpisali Wspólną Deklarację w sprawie ustanowienia nowego sojuszu regionalnego w celu uznania wielowiekowych więzi historycznych i kulturowych między trzema narodami.

W dniach 6-7 lipca 2021 r. podczas III spotkania Trójkąta w ramach Konferencji Reform na Ukrainie w Wilnie przywódcy Ukrainy, Polski i Litwy podpisali trzy podstawowe dokumenty: Mapę Drogową Współpracy, Wspólny Plan Działań przeciwko Dezinformacji oraz Deklarację o wspólnym europejskim dziedzictwie i wspólnych wartościach.

W kwietniu tego roku wystartował także młodzieżowy „Trójkąt Lubelski”.

Łączna powierzchnia państw „Trójkąta Lubelskiego” to prawie 1 milion metrów kwadratowych. km. Populacja - ponad 80 mln. Trójstronny handel sięga już 8 mld dolarów. USA. Trójkąt ma wspólną jednostkę wojskową - LitPolUkrBrig. Dziś brygada zrzesza ponad 3500 żołnierzy z Litwy, Polski i Ukrainy.

Wśród priorytetów formatu znalazło się wzmocnienie regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa, integracja Ukrainy z UE i NATO, rozwój współpracy gospodarczej, wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-