Ukraina i Polska potępiły amerykańsko-niemiecką umowę Nord Stream 2

Ukraina i Polska potępiły amerykańsko-niemiecką umowę Nord Stream 2

Ukrinform
Ukraina i Polska nazwały porozumienie amerykańsko-niemieckie Nord Stream-2 rezygnacją z prób wstrzymania uruchomienia gazociągu, co stanowi zagrożenie polityczne, militarne i energetyczne zarówno dla Kijowa, jak i całej Europy Środkowej – napisano we wspólnym oświadczeniu Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby i Ministra Spraw Zagranicznych Polski Zbigniewa Rau, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, informuje Ukrinform.

Państwa są przekonane, że opublikowana 21 lipca umowa znacząco pogłębia kryzys, który trwa od decyzji o zatwierdzeniu budowy rosyjskiego gazociągu w 2015 r. – krótko po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zdaniem polityków odmowa wstrzymania budowy gazociągu „zwiększa zdolność Rosji do destrukcyjnego wpływu na sytuację bezpieczeństwa w Europie, pogłębia różnice między państwami członkowskimi NATO i UE”.

„Każda wiarygodna próba wyrównania deficytu bezpieczeństwa musi być oparta o konstatację negatywnych konsekwencji tej decyzji w trzech wymiarach: politycznym, militarnym i energetycznym. Taka próba musi również mieć wymiar demokratyczny, co zakłada rozmowy z rządami państw najbardziej dotkniętych przez negatywne efekty Nord Stream 2 na etapie osiągnięcia porozumienia. Niestety, dotychczasowe propozycje skompensowania tego deficytu są powierzchowne i nie mogą być uznane za wystarczające do tego, by w sposób efektywny ograniczyć zagrożenia stworzone przez Nord Stream 2” – napisano w komunikacie.

MSZ podkreślają, że będą dalej współpracować z sojusznikami i partnerami na rzecz powstrzymania uruchomienia Nord Stream 2 oraz wezwały Stany Zjednoczone i Niemcy do odpowiedniego rozwiązania kryzysu bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja.

Kuleba poinformował też na Twitterze, że zgodnie z art. 274 Umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina oficjalnie rozpoczyna konsultacje z Komisją Europejską i Niemcami w sprawie Nord Stream-2. MSZ wysłało już stosowne noty do Brukseli i Berlina.

Przypomnijmy, niedawno amerykańskie media informowały o osiągnięciach porozumienia między Joe Bidenem a rządem Angeli Merkel w sprawie Nord Stream 2 , które umożliwia dokończenie budowy gazociągu w zamian za gwarancje bezpieczeństwa dla Europy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2022 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-