Sejm Polski wezwał do powstrzymania Nord Stream 2 i wyraził poparcie Ukrainie

Sejm Polski wezwał do powstrzymania Nord Stream 2 i wyraził poparcie Ukrainie

Ukrinform
Polska wzywa rządy państw UE i NATO, zwłaszcza władzę niemiecką, podjąć natychmiastowe kroki w celu powstrzymania budowania gazociągu Nord Stream 2, demonstrując w ten sposób solidarność z Ukrainą.

Ustawę z tego powodu, we wtorek 15 czerwca, uchwalił Sejm w Polsce, donosi korespondent Ukrinform.

„Sejm Rzeczypospolitej, w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy” - napisano.

Polscy posłowie wezwali do tego, dla zapewnienia wartości na UE, nazwie solidarności z Ukrainą, aby dbać o stabilność i bezpieczeństwo w Europie, a także do podniesienia odporności od presji UE z Rosji.

"Wzywamy też Stany Zjednoczone Ameryki jako naszego sojusznika w NATO, do utrzymania oraz rozszerzenia sankcji wymierzonych w podmioty uczestniczące w budowie gazociągu.

Dalszy nacisk polityczny i ekonomiczny ze strony amerykańskiej może przyczynić się do odstąpienia od kontynuacji tego szkodliwego projektu oraz do wzmocnienia współpracy pomiędzy krajami Sojuszu” - napisano.

U zwraca również uwagę na agresję Rosji na Gruzję w 2008 roku i agresję Ukrainy od 2014 roku. Podkreśla się, że eksport węglowodorów jest źródłem finansowania rosyjskiej broni i ważnym elementem agresywnej polityki Rosji nie tylko wobec sąsiadów, ale także UE.

„Nord Stream 2 ma na celu wyłącznie zmianę tras dostaw, a nie ich dywersyfikację. Istniejące moce przesyłowe gazu ziemnego z kierunku wschodniego są bowiem wystarczające dla zapewnienia niezbędnych dostaw tego surowca do Europy” – napisano w Ustawie.

Zdaniem polskich posłów ukończenie Nord Stream 2 będzie oznaczać groźbę nowej rundy konfliktu zbrojnego w pobliżu granic UE.

„Nord Stream 2, umożliwiając Rosji rezygnację z tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy do głównych jego odbiorców – w tym do Republiki Federalnej Niemiec, otworzy Rosji drogę do wielkoskalowej zbrojnej napaści na Ukrainę bez ryzyka ponoszenia kosztów przerwania wskutek działań wojennych rzeczonego tranzytu” – czytamy w Ustawie.

Zwracając uwagę na przypadki zabójstw politycznych i zamachów terrorystycznych dokonywanych przez rosyjskie służby specjalne w UE, polski Sejm podkreślił, że brak oporu wobec realizacji Nord Stream 2 oznaczałby „zgodę dla prowadzenia przez Federację Rosyjską polityki opartej na gwałceniu międzynarodowych standardów, praw człowieka, naruszaniu integralności państw ościennych i wywieraniu presji na państwa Unii Europejskiej i NATO".

Przypomnijmy, projekt Nord Stream-2, który ma transportować gaz z Rosji do UE przez Niemcy, jest zbudowany w prawie 95%. Po sankcjach USA Rosja stara się dokończyć go samodzielnie i ma nadzieję, że zrobi to do końca tego roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-