Połowa państw NATO opowiada się za udostępnieniem Ukrainie MAP - Stefaniszyna

Połowa państw NATO opowiada się za udostępnieniem Ukrainie MAP - Stefaniszyna

Ukrinform
Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna zapewniła, że połowa państw członkowskich NATO opowiada się za przekazaniem Ukrainie Planu Działań na rzecz członkostwa w Sojuszu.

Stefaniszyna oświadczyła to podczas konferencji prasowej w ramach ogólnoukraińskiego forum „Ukraina 30. Ekologia”, relacjonuje korespondent Ukrinform.

„Przed szczytem NATO chciałbym podziękować prawie połowie sojuszników, którzy popierają przekazanie MAP Ukrainie. Mam nadzieję, że ta decyzja zostanie podjęta… Mogę potwierdzić, że w rzeczywistości połowa państw NATO pozytywnie odnosi się do takiej decyzji” – powiedziała Stefaniszyna.

Wicepremier jest przekonana, że najważniejsze jest teraz zmobilizowanie jedności politycznej wewnątrz Sojuszu w celu uzyskania decyzji w sprawie Ukrainy. W związku z tym, podkreśliła, Ukraina prowadzi rozmowy z Węgrami w kwestiach mniejszości narodowych, ze Stanami Zjednoczonymi, krajami bałtyckimi, Polską i innymi członkami Sojuszu.

„W niedalekiej przyszłości NATO zatwierdzi 10-letnią strategię rozwoju do 2020 roku, a podstawowym stanowiskiem Ukrainy jest posiadanie jasności w tej kwestii” – powiedziała.

Stefaniszyna zwróciła uwagę na wpływ Rosji na NATO i niechęć niektórych krajów do „irytowania Rosji”, ale uważa, że Ukrainie nie warto oczekiwać zmian w Rosji.

„Moje główne przesłanie jest takie, że nie powinniśmy oczekiwać tych zmian (przywódcy Rosji – przyp. red.). W każdej chwili powinniśmy być gotowi na wszelkie zmiany, a członkostwo Ukrainy w NATO jest jednym z takich elementów przyspieszenia. transformacji w samej Federacji Rosyjskiej” - jest przekonana wicepremier.

Przypomnijmy, w maju Stefaniszyna poinformowała, że NATO nadal prowadzi politykę „otwartych drzwi” i nadal wspiera Ukrainę w reformach sektora bezpieczeństwa i obrony, ale jest mało prawdopodobne, aby decyzja w sprawie MAP dla Ukrainy została podjęta podczas szczytu.

Kolejny szczyt NATO odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-