Putin celowo zniszczył „Mińsk”, te Porozumienia już nigdy nie zadziałają – Klimkin

Putin celowo zniszczył „Mińsk”, te Porozumienia już nigdy nie zadziałają – Klimkin

Ukrinform
Były minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin celowo zniszczył Porozumienia mińskie, wydając masowo rosyjskie paszporty na okupowanych terytoriach wschodniej Ukrainy, aby one już nigdy nie zadziałały.

Klimkin wyraził tę opinię na konferencji prasowej w Ukrinform na temat: „Z Paryża do Genewy: jak zmieniła się opinia Ukraińców na temat wojny rosyjsko-ukraińskiej w ciągu dwóch lat prezydentury Zełenskiego”.

Zdaniem dyplomaty należy zdać sobie sprawę, że sytuacja na okupowanym wschodzie Ukrainy zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich dwóch lat.

„Bez względu na to, jak dyskutujemy, co można zrobić z Porozumieniami mińskimi, a czego nie można zrobić, Porozumienia mińskie nie pracują i już nigdy nie będą pracować. „Putin poprzez masową paszportyzację celowo zniszczył zarówno Porozumienia mińskie, jak i wszelkie kolejne kroki dla zapewnienia okupowanemu Donbasowi powrotu do ukraińskiej przestrzeni” – powiedział Klimkin.

W tym kontekście przypomniał, że na terytoriach okupowanych wydano dotychczas prawie 600 tys. rosyjskich paszportów, do końca roku zgodnie z planem Kremla zostanie wydanych 1 mln, a do początku 2023 r. Rosja planuje zakończyć paszportyzacja „w dowolny sposób, w tym przymusowo”.

Zdaniem Klimkina oznacza to utratę przez Ukrainę okupowanego Donbasu, ponieważ wraz z rosyjskim paszportem u jego mieszkańców - rosyjska lojalność, dlatego przeprowadzenie tam wyborów będzie niemożliwe nawet po wyzwoleniu tych terytoriów i kontroli Ukrainy nad granicą.

„Czy można sobie wyobrazić jakiekolwiek wybory – wolne, uczciwe, jakiekolwiek świadome wybory, kiedy wszyscy mają rosyjskie paszporty?” - zauważył były minister.

Na koniec podkreślił, że należy to uwzględnić w nowej strategii reintegracji czasowo okupowanych terytoriów.

Przypomnijmy, 26 maja sekretarz generalna OBWE Helga Schmid oświadczyła, że OBWE będzie wspierać starania o rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie w oparciu o procesy „mińsko-normandzkie”, bo tylko w ten sposób można go rozwiązać.

Jednocześnie wcześniej, 3 maja minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba oświadczył, że Federacja Rosyjska nie wypełnia Porozumień mińskich i systematycznie stara się wycofać z negocjacji w sprawie rozwiązania sytuacji we wschodniej Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-