TGK zostanie przeniesione z Mińska, sprawa jest omawiana – Daniłow

TGK zostanie przeniesione z Mińska, sprawa jest omawiana – Daniłow

Ukrinform
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow zapowiada, że platforma negocjacyjna Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy zostanie przeniesiona z Mińska, a sprawa jest obecnie omawiana.

Oświadczył to na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, odpowiadając na pytania dziennikarzy o perspektywę przeniesienia negocjacji TGK z Białorusi do innego kraju już w czerwcu, donosi korespondent Ukrinform.

„Czy odłożymy nasze rozmowy z Mińska (platforma negocjacyjna TGK – przyp. red.)? Oczywiście. A dziś jest takie pytanie. Czy jest jakiś sąd, do którego Ukraina mogłaby się zwrócić w tej sprawie i zobowiązać strony do tego? Niestety, w tym przypadku nie ma takiego sądu” – powiedział Daniłow.

Jak donosi Ukrinform, po spotkaniu w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Aleksander Łukaszenko zaprosił przedstawicieli tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej do „zadawania pytań” Romanowi Protasewiczowi.

Przedstawiciel niektórych rejonów obwodu donieckiego Ukrainy w TGK dziennikarz Serhij Harmasz powiedział, że po tym, jak Łukaszenko zezwolił bojownikom tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na dostęp do zatrzymanego Protasewicza w celu przeprowadzenia eksperymentu śledczego, Mińsk otwarcie przestał być neutralny. Zaznaczył, że po tym Moskwa nie może mieć prawie żadnych argumentów przeciwko przeniesieniu procesu negocjacyjnego z Białorusi do innego kraju.

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki powiedział, że Polska jest gotowa stać się nową platformą negocjacji Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej Leonid Krawczuk uważa, że przeniesienie rozmów z Białorusi do innego kraju zmieniłoby format TGK poprzez jej rozszerzenie.

Jednocześnie minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba przewiduje, że brak możliwości przyjazdu do Mińska przedstawicieli Ukrainy czy OBWE w Trójstronnej Grupie Kontaktowej zostanie wykorzystany przez Rosję do spowolnienia procesu negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-