Kuleba przeprowadził pierwszą od 13 lat rozmowę z afgańskim ministrem spraw zagranicznych

Kuleba przeprowadził pierwszą od 13 lat rozmowę z afgańskim ministrem spraw zagranicznych

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że nadszedł czas, aby otworzyć nową stronę w stosunkach między Ukrainą a Afganistanem – podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, donosi Ukrinform.

W ramach realizacji Azjatyckiej Strategii MSZ Ukrainy Kuleba odbył rozmowę telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu Mohammad Haneefem Atmarem. Odnotowuje się, że był to pierwszy kontakt szefów ukraińskiej i afgańskiej dyplomacji od 2008 roku.

„Ukraina i Afganistan są zjednoczone długotrwałymi więzami przyjaźni i wzajemnego szacunku. Ukraińcy wspierają Afgańczyków w ich wysiłkach na rzecz przywrócenia pokoju w kraju i budowy integracyjnego społeczeństwa. Czas otworzyć nową stronę stosunków dwustronnych z korzyścią dla naszych narodów” – podkreślił Kuleba .

Z kolei Atmar poparł propozycję Kuleby, by w tym roku przeprowadzić konsultacje z ministerstwami spraw zagranicznych w celu omówienia praktycznych kroków na rzecz rozwoju współpracy między Ukrainą a Afganistanem w sferze politycznej, handlowej, bezpieczeństwa i edukacji.

Ministrowie zwrócili uwagę na istnienie znacznych możliwości udziału ukraińskich firm w realizacji projektów infrastrukturalnych w Afganistanie, w szczególności w regionach dotkniętych konfliktem zbrojnym.

„W ubiegłym roku obroty handlowe między Ukrainą a Afganistanem wyniosły 7,17 mln USD. Liczba ta nie odpowiada potencjałowi obu krajów. Musimy współpracować, aby w ciągu kilku lat zwiększyć obroty handlowe ”- powiedział Kuleba.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy wymienił inne priorytetowe obszary współpracy: współpracę wojskowo-techniczną, szkolenie afgańskich studentów na Ukrainie, dostawy ukraińskiej żywności dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Afganistanie.

Osobnym tematem rozmowy była sprawa zestrzelenia przez Iran ukraińskiego samolotu PS752. „Rozmówcy zgodzili się, że ostatecznym celem wysiłków powinno być zapewnienie sprawiedliwości ofiarom tragedii i ich bliskim, niezależnie od narodowości i niepowtórzenie takiej zbrodni w przyszłości" - czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie rozmawiali także o współpracy Ukrainy i Afganistanu w ramach organizacji międzynarodowych, w tym ONZ.

Wreszcie Kuleba i Atmar wymienili zaproszenia do wymiany wizyt w dogodnym dla nich czasie.

Przypomnijmy, Afganistan będzie nadal odgrywał ważną rolę w Międzynarodowej Grupie Koordynacyjnej ds. pomocy ofiarom lotu PS752, ale nie będzie bezpośrednio zaangażowany w przyszłe negocjacje.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-