Ukraina może mieć plan „B”, który pomoże wstąpić do NATO – Zełenski

Ukraina może mieć plan „B”, który pomoże wstąpić do NATO – Zełenski

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że Ukraina może mieć tzw. plan „B” przy wsparciu UE i Stanów Zjednoczonych, który zapewni przywrócenie integralności terytorialnej i utrwali sytuację bezpieczeństwa.

Zełenski oświadczył to w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, której pełny tekst publikowany jest na stronie internetowej Urzędu Głowy Państwa,  donosi Ukrinform.

„A czy widzimy alternatywę dla Sojuszu? Jeśli o to chodzi. Jak wyjść z tej trudnej sytuacji z powodu tego zagrożenia, jeśli Ukraina otrzyma członkostwo w NATO? Mogę odpowiedzieć. Ukraina może mieć plan „B”, kiedy Ukraina uzyska pełną integralność terytorialną, otrzyma swoje terytoria i zostanie to zatwierdzone nie w czymś takim niekonkretnym, jak Memorandum Budapesztańskie, które może zostać naruszone. I będą poważni gracze - Unia Europejska, Stany Zjednoczone, którzy utrwalą status Ukrainy w sytuacji bezpieczeństwa” - powiedział prezydent i dodał, że takim plan mógłby być wyjściem z „kryzysu, w jakim jest teraz Europa”.

Jednocześnie, zapytany przez dziennikarza, czy ten plan jest planem przed wejściem Ukrainy do NATO, czy alternatywą, głowa państwa wyjaśnił: „To jest plan przed tym. Dlaczego? Bo ten plan - mówi, że dziś kończymy wojnę, dziś gwarantujemy bezpieczeństwo Ukrainie, dziś rozwiązujemy kwestię bezpieczeństwa energetycznego, oprócz integralności terytorialnej. A jeśli zrobimy to dzisiaj, jest to szybka alternatywa. Nie chodzi o geopolitykę, chodzi o ludzi, zaprzestanie ostrzałów, ratowanie życia, naszą armię.”

Dodał jednak później, że jest to kwestia dialogu z głównymi graczami politycznymi i że „może to być szybki plan członkostwa Ukrainy w NATO lub jako alternatywa”, który obejmowałby „gwarancje wojskowe i bezpieczeństwo energetyczne i wszystko inne”. 

„Możemy o tym rozmawiać, rozumiemy kraje europejskie, które boją się naszego członkostwa w Sojuszu. Ale musimy uzyskać wszelkie gwarancje, że w przyszłości, za dwa, trzy lata, nie znajdziemy się ponownie w trudnej sytuacji, gdy Europa zniesie sankcje wobec Rosji. A niektórzy Europejczycy chcą to zrobić” – podkreślił prezydent

Jednocześnie Zełenski wyjaśnił, że taki plan nie może być alternatywą dla formatu normandzkiego, jest „formatem bardziej globalnym”, a to, co powinna zadecydować „czwórka normandzka”, stanie się częścią tego planu.

„Ponieważ format normandzki dotyczy wschodniej części Ukrainy. „W nim nie chodzi o Krym, nie chodzi o gwarancje naszego bezpieczeństwa, nie chodzi o członkostwo w NATO czy specjalny status partnerstwa z NATO” – powiedział szef państwa.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej 20 maja, że robi wszystko, co możliwe, aby zapobiec zamrożeniu wojny we wschodniej Ukrainie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-