Zełenski spotkał się z premierem Słowacji - o czym rozmawiali

Zełenski spotkał się z premierem Słowacji - o czym rozmawiali

zdjęcie
Ukrinform
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Słowacji Eduard Heger są przekonani, że projekt gazociągu Nord Stream-2 podważa solidarność energetyczną państw europejskich.

Rozmawiano o tym podczas spotkania szefów państwa ukraińskiego i Słowacji - donosi Ukrinform w odniesieniu do służby prasowej prezydenta .

„Wołodymyr Zełenski i Eduard Heger określili strategiczną rolę współpracy Ukrainy i Słowacji w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy. Zgodzili się, że Nord Stream 2 to projekt polityczny, który podważa solidarność energetyczną między krajami europejskimi” - powiedział BP.

Heger podkreślił też, że Słowacja konsekwentnie wspiera integralność terytorialną Ukrainy i potępia okupację Krymu. Powiedział też, że Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Czaputova potwierdziła swój udział w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej, który odbędzie się podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy w sierpniu.

„Nasze stanowisko w sprawie aneksji Krymu jest bardzo fundamentalne - jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego przez Rosję” - powiedział Heger.

Zełenski poinformował Hegera o aktualnej sytuacji na wschodzie Ukrainy i na czasowo okupowanych terenach. Prezydent podziękował także słowackiemu rządowi za niedawną ratyfikację umowy, która pozwoli na wznowienie pełnej eksploatacji międzynarodowego portu lotniczego w Użhorodzie. Stosowne porozumienie bilateralne zostało podpisane podczas oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego na Słowacji we wrześniu ubiegłego roku.

Strony wymieniły także poglądy na temat sposobów intensyfikacji ukraińsko-słowackiej współpracy handlowej, gospodarczej i sektorowej.

Przypomnijmy, w piątek 28 maja, premier Słowacji Eduard Heger przebywał z oficjalną wizytą w Kijowie.

Gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec o długości ponad 1200 km jest zbudowany w 94%. Rok temu z powodu sankcji USA budowa została wstrzymana. Jednak nowa administracja w Waszyngtonie ostatnio złagodziła swoje stanowisko, aby poprawić stosunki z Niemcami, usuwając firmę „Nord Stream 2 AG” i jej kierownictwo z sankcji.

Ukraina sprzeciwia się budowie tego rurociągu. Jego przeciwnikami są także Stany Zjednoczone, Polska i kraje bałtyckie.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-