W trakcie moratorium skradziono państwu ziemi o powierzchni dwóch półwyspów krymskich – Zełenski

W trakcie moratorium skradziono państwu ziemi o powierzchni dwóch półwyspów krymskich – Zełenski

Ukrinform
Podczas trwania moratorium na sprzedaż gruntów rolnych na Ukrainie skradziono państwowych gruntów o powierzchni dwóch półwyspów krymskich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia na forum „Ukraina 30. Ziemia” - donosi korespondent Ukrinformu.

„W 2014 roku Rosja zaanektowała Półwysep Krymski od naszego państwa. W latach moratorium część polityków i biznesmenów ukradła państwu ziemię, która jest równa powierzchni dwóch takich półwyspów. Oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby odzyskać jedno i drugie” - powiedział Zełenski.

Ponadto, jak powiedział, podczas moratorium zmarło prawie milion właścicieli ziemskich, a koszt hektara ziemi rolnej stał się najniższy w Europie.

„Byłe parlamenty nie były w stanie nie tylko przeprowadzić reformy rolnej, ale także rozpocząć dyskusji na temat odpowiednich ustaw. Jednocześnie, moim zdaniem, udało im się coś innego - w rzeczywistości utworzyli wewnątrz kraju „podziemny” obszar o powierzchni ponad 8 milionów hektarów”- jest przekonany prezydent.

Wyjaśnił, że był to szary rynek, na którym ziemię „łatwo było kupić, bardzo łatwo sprzedać i zarobić miliony bez płacenia podatków, oficjalnego zatrudnienia czy gwarancji socjalnych dla ludzi”.

Zełenski dodał, że według wstępnych szacunków nielegalnie zajęto około 5 mln hektarów ziemi państwowej na Ukrainie.

Przypomnijmy, 31 marca 2020 r. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w zakresie obrotu ziemią rolną”. 28 kwietnia prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę.

Dokument przewiduje, że od lipca 2021 r. zniesione zostanie moratorium na sprzedaż gruntów rolnych, z wyłączeniem gruntów państwowych. Obywatele Ukrainy, wspólnoty terytorialne i państwo mogą nabyć prawo własności gruntów rolnych.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-