Polska obiecuje zwrócić szczególną uwagę na wschodnią Ukrainę podczas przewodnictwa w OBWE

Polska obiecuje zwrócić szczególną uwagę na wschodnią Ukrainę podczas przewodnictwa w OBWE

Ukrinform
Warszawa planuje zwrócić szczególną uwagę na sytuację we wschodniej Ukrainie podczas przewodnictwa Polski w OBWE w 2022 roku – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar po wynikach ukraińsko-polskich konsultacji politycznych na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych obu krajów, które odbyły się w czwartek w Warszawie.

„Umówiliśmy się na wizytę we wschodniej Ukrainie w ramach przygotowań do przewodnictwa Polski w OBWE. To kwestia zbadania sytuacji w terenie i zwrócenia szczególnej uwagi na te aktualne kwestie podczas prezydencji”- powiedział Bodnar.

Ukraiński dyplomata poinformował, że w trakcie konsultacji omówiono harmonogram wizyt pierwszych osób z obu państw. Przypomniał, że prezydent Polski Andrzej Duda odwiedzi Ukrainę w dniach 23-24 sierpnia, by wziąć udział w szczycie „Platformy Krymskiej” i uczcić 30. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Jednocześnie rozmawiano o ewentualnej wizycie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala w Polsce.

„W zasadzie panuje zgoda na takie spotkanie. Czekamy na konkretną odpowiedź z polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odnośnie daty”- powiedział Bodnar.

Dyplomata powiedział też, że strony rozmawiały o zorganizowaniu konferencji poświęconej reformom na Ukrainie, która odbędzie się 6 lipca w Wilnie. Zaznaczył, że Warszawa również zgodziła się być gospodarzem konferencji w przyszłości i trwają negocjacje w celu ustalenia tej daty.

Bodnar powiedział też, że w konsultacjach omówiono sytuację bezpieczeństwa, w szczególności przeciwdziałanie rosyjskiej agresji i dezinformacyjnym działaniom Kremla. Ponadto omówiono podjęcie kroków przeciwdziałających realizacji projektu Nord Stream-2

„Polska demonstruje pełne poparcie Ukrainy w tych kwestiach” - powiedział Bondar.

Zdaniem dyplomaty w konsultacjach omówiono także współpracę gospodarczą, współpracę w sektorze energetycznym, poprawę efektywności punktów kontrolnych na granicy ukraińsko-polskiej, realizację projektów edukacyjnych oraz zapewnienie praw mniejszości narodowych na Ukrainie i w Polsce. Strony omówiły również kwestie związane ze złożonymi zagadnieniami historycznymi. W szczególności jest to kwestia przywracania miejsc pamięci oraz prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych.

W trakcie konsultacji stronie polskiej przewodniczył zastępca sekretarza stanu ds. zagranicznych RP Marcin Przydacz, odpowiedzialny za politykę wschodnią w MSZ RP.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-