O Ukrainie będzie się rozmawiało podczas „Bukaresztańskiej Dziewiątki” oraz na szczycie NATO – Duda

O Ukrainie będzie się rozmawiało podczas „Bukaresztańskiej Dziewiątki” oraz na szczycie NATO – Duda

Ukrinform
Europa i świat muszą uważnie obserwować sytuację na Ukrainie w kontekście agresywnych działań Rosji.

Zagadnienie to będzie jednym z głównych podczas spotkania „Bukaresztańskiej Dziewiątki” 10 maja, a także podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w Brukseli - powiedział w poniedziałek polski prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rumunii Klausem Johannisem w ramach oficjalnej wizyty w Rumunii - donosi korespondent Ukrinform.

„Ani Europa, ani świat nie powinny odrywać oczu od tej części świata. Z jednej strony wszyscy musimy wspierać Ukrainę, z drugiej strony musimy stać na straży naszego bezpieczeństwa, bo zarówno dla Polski, jak i dla Rumunii jest to wschodnia flanka NATO” - powiedział Duda.

Prezydent RP zwrócił uwagę na niedawne przerzucenie wojsk rosyjskich pod granice Ukrainy, co przed dwoma tygodniami „było ogromnym problemem i groziło dalszą agresją na Ukrainę”. Zaznaczył, że teraz rosyjskie jednostki wojskowe wracają na stałe do swoich miejsc rozmieszczenia.

„Ale nie ma wątpliwości, że sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ część terytorium Ukrainy pozostaje okupowana, w szczególności część obwodów donieckiego i ługańskiego” - powiedział Duda.

Polski przywódca zaznaczył, że Rosja bardzo umiejętnie przerzuciła znaczną liczbę swoich jednostek wojskowych pod granice Ukrainy i NATO powinno zwrócić na to uwagę przede wszystkim z militarnego punktu widzenia. Według niego w ostatnich latach doszło do wzrosttu agresywnego zachowania Rosji, jej niewątpliwego powrotu do polityki imperialnej, co przejawiło się w agresji na Ukrainę w 2014 roku, zajęciu Krymu i części wschodniej Ukrainy.

„Obecnie bardzo ważne jest pokazanie, że NATO jest żywym Sojuszem i reaguje na zmieniające się sytuacje” - powiedział Duda.

Polska głowa państwa wyraził zadowolenie, że prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezmą udział w spotkaniu „Bukaresztańskiej Dziewiątki” 10 maja.

„To pokazuje, jak ważne jest to spotkanie i jest również mile widziane przez NATO. To świadczy o jedności euroatlantyckiej, która jest teraz bardzo ważna”- powiedział Duda.

Prezydent RP zaznaczył, że „Bukaresztańska Dziewiątka” to „ważne forum w ramach NATO”, a udział Bidena i Stoltenberga pokazuje, że „sytuacja w tej części Europy zasługuje na szczególną uwagę”.

„Dlatego nie mam wątpliwości, że kwestie Ukrainy, w tym bezpieczeństwo Ukrainy i droga do NATO , a także w ogóle wschodnia flanka NATO, będą ważne na najbliższym szczycie NATO w Brukseli” - powiedział Duda.

Dodał, że ważne jest szczegółowe omówienie tej kwestii podczas spotkania „Bukaresztańskiej Dziewiątki”, aby w dalszej części szczytu NATO „przedstawić wspólne stanowisko”.

„Bukaresztańska Dziewiątka” powstała w 2015 roku z inicjatywy Rumunii i Polski. Obejmuje Polskę, Rumunię, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Słowację, Czechy i Bułgarię. Jedną z kwestii, które zostaną poruszone na szczycie, będzie sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie i jej euroatlantycka przyszłość.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-