Zełenski i prezydent Łotwy podpisali deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy

Zełenski i prezydent Łotwy podpisali deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy

Ukrinform
W czasie podróży roboczej do obwodu ługańskiego Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził wideokonferencję z Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem.

W wyniku rozmowy szefowie państw podpisali wspólną Deklarację w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy - informuje Ukrinform powołując się na stronę internetową Prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował Łotwie i jej prezydentowi za wsparcie naszego państwa, zwłaszcza od 2014 roku.

„Dziękuję za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, za pomoc rannym ukraińskim żołnierzom, za fachową pomoc w przeprowadzeniu reform” - powiedział.

Przywódcy omówili kroki podjęte przez rządy obu krajów w celu przezwyciężenia skutków pandemii COVID-19. Rozmówcy wymienili informacje na temat przebiegu szczepień i zgodzili się co do znaczenia zapewnienia dostępu do szczepionki na koronawirusa krajom partnerskim UE.

Prezydenci osobno omówili pogorszenie sytuacji na czasowo okupowanym Krymie. Podkreślili znaczenie uruchomienia Platformy Krymskiej jako mechanizmu deokupacji Krymu i ochrony praw osób mieszkających na półwyspie. Egils Levits potwierdził swój udział w inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej w Kijowie 23 sierpnia br.

„Platforma krymska to bardzo ważna inicjatywa Ukrainy, aby nie pozwolić społeczności międzynarodowej zapomnieć o problemie Krymu. Jestem w stu procentach pewien, że Ukraina będzie w stanie zwrócić Krym i myślę, że Platforma Krymska jest do tego bardzo ważnym narzędziem politycznym”- powiedział prezydent Łotwy.

Ponadto szefowie państw omówili szereg zagadnień z agendy bilateralnej, w szczególności podkreślili znaczenie przywrócenia dynamiki współpracy handlowej i gospodarczej do poziomu sprzed kryzysu.

Efektem rozmów było podpisanie wspólnej Deklaracji w sprawie europejskiej perspektywy Ukrainy, w której obaj przywódcy z zadowoleniem przyjmują znaczny postęp we wdrażaniu umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, popierają potrzebę jej odnowienia, uzgadniają potrzebę strategicznej rewizji inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i wyraźne zamiary, wzmocnić wspólne wysiłki na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską. Prezydenci zwrócili również uwagę na zamiar ubiegania się przez Ukrainę o członkostwo w UE w przyszłości i uzgodnili, że Republika Łotewska będzie wspierać Ukrainę, gdy nasze państwo będzie gotowe na ten odpowiedzialny krok.

Wołodymyr Zełenski podziękował Egils Levitsowi za wsparcie integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Według służby prasowej prezydenta, Łotwa stała się trzecim krajem, z którym taka Deklaracja została podpisana. Odpowiednie deklaracje z Litwą i Polską zawarto w marcu i maju br.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-