Prezydenci pięciu krajów podpisali w Warszawie wspólną deklarację

Prezydenci pięciu krajów podpisali w Warszawie wspólną deklarację

Ukrinform
Prezydenci Ukrainy, Polski, Estonii, Łotwy i Litwy uważają, że solidarność narodów w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju i dobrobytu.

Świadczy o tym wspólna deklaracja szefów państw, która została opublikowana na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy - donosi Ukrinform.

„Pomni dziejowych doświadczeń, dumni z osiągnięć naszej współczesnej współpracy w regionie, świadomi wyzwań – z nadzieją patrzymy w przyszłość. Wyrażamy przekonanie, że pomyślność naszego wspólnego dziedzictwa i wspólnego domu, zakorzenionych w cywilizacji europejskiej, wymaga, aby właśnie tak jak dom, Europa była budowana na fundamencie podstawowych wartości i zasad. Są nimi bez wątpienia: wolność, suwerenność, integralność terytorialna, demokracja, rządy prawa, równość i solidarność. Jednocząca się Europa powinna być otwarta na wszystkie kraje i narody, które te wartości podzielają”- napisano w dokumencie.

Szefowie państw podkreślają, że ze zrozumieniem traktują i wspierają dążenia wszystkich narodów regionu, z którymi łączy ich wspólny los historyczny i które dziś również dążą do korzystania z dobrodziejstw wolności i demokracji, domagając się poszanowania ich praw.

„Uważamy, że dla nas wszystkich solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności” - podkreśla się w deklaracji.

Należy zauważyć, że prezydenci Ukrainy, Polski, Estonii, Łotwy i Litwy spotykają się dziś w Warszawie, aby wspólnie uczcić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

„Przyjęcie w 1791 roku tego doniosłego aktu, regulującego ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miało historyczne znaczenie, była to bowiem pierwsza na naszym kontynencie i druga w świecie przyjęta nowoczesna ustawa zasadnicza" - napisano w oświadczeniu.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński 3 maja przybywa w Warszawie.

Pierwsza konstytucja Rzeczypospolitej została przyjęta przez Sejm 3 maja 1791 r. i uważana jest ona za jedną z najstarszych w Europie. Jednak próba realizacji postanowień tego dokumentu nie powiodła się ze względu na opór miejscowych magnatów i zajęcie królestwa polskiego przez wojska rosyjskie w 1792 roku.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniu i korzystaniu z jakichkolwiek materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit "ukrinform.pl", ponadto cytowanie tłumaczeń materiałów z mediów zagranicznych możliwe jest wyłącznie z odnośnikiem do strony ukrinform.pl oraz do strony internetowej zagranicznych mediów. Materiały oznaczone jako "Reklama" lub z oznaczeniem: "Materiał jest zamieszczany zgodnie z częścią 3 art. 9 ukraińskiej ustawy "O reklamie" nr 270/96-VR z dnia 3 lipca 1996 r. i ustawą Ukrainy "O mediach" nr 2849-IX z dnia 31 marca 2023 roku oraz na podstawie Umowy/faktury.

© 2015-2024 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-