Kuleba nazwał optymalny scenariusz ewentualnego spotkania Zełenskiego i Putina

Kuleba nazwał optymalny scenariusz ewentualnego spotkania Zełenskiego i Putina

Ukrinform
Najlepszym scenariuszem ewentualnego spotkania Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Prezydentem Federacji Rosyjskiej Wołodymyrem Putinem jest spotkanie na terytorium neutralnym lub w strefie bezpośredniego konfliktu – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba w wywiadzie dla „Radio Swoboda”, donosi Ukrinform.

„Myślę, że to bardzo proste. Po pierwsze. Trzeba się spotkać. Ponieważ rozumiemy, że musimy negocjować z Putinem. On podejmuje decyzje. Po drugie. W praktyce międzynarodowej istnieją pewne tradycje. W takich przypadkach strony spotykają się albo na neutralnym terytorium lub w strefie bezpośredniego konfliktu. To optymalny scenariusz bazowy dla możliwości spotkania”- powiedział Kuleba.

Przypomniał, że kiedy prezydent USA Joe Biden zaprosił Putina na spotkanie, to ten również powiedział: w neutralnym, trzecim kraju.

„Istnieje ugruntowana praktyka międzynarodowa. I musimy na niej polegać. A tutaj Rosja nie musi wymyślać żadnych rowerów” - powiedział minister spraw zagranicznych.

Zapytany, kto negocjuje z Rosją w sprawie ewentualnego spotkania Zełenskiego i Putina, Kuleba powiedział: „Prezydent poprosił Andrija Jermaka o zorganizowanie tego spotkania. To naturalny wybór, bo z całego mechanizmu i dialogu, jaki prowadzimy z Rosją, żyje tylko „format normandzki” na poziomie doradców, gdzie Ukrainę reprezentuje Andrij Jermak, a Rosję Dmytrij Kozak. Jesteśmy zawsze gotowi do przyłączenia się. Oczywiście, jeśli takie spotkanie stanie się faktem, MSZ ustali stanowisko i przygotuje wszystkie materiały. Ale te negocjacje w kwestii spotkania są obecnie prowadzone zgodnie z wytycznymi, o których mówiłem”.

Odnosząc się do kwestii, które mogą być poruszone na spotkaniu prezydentów Ukrainy i Rosji, Kuleba podkreślił, że głównym celem rozmowy prezydenta Zełenskiego z prezydentem Putinem jest zakończenie wojny na Ukrainie, opuszczenie przez nich naszych terytoriów. „A zapewniam, Prezydent Ukrainy, mówiąc o deokupacji terytoriów, ma na myśli zarówno Donbas, jak i Krym” - podkreślił Kuleba.

Przypomnijmy, 20 kwietnia Zełenski zwrócił się do Putina, zapraszając go na spotkanie „w dowolnym miejscu ukraińskiego Donbasu, gdzie trwa wojna”.

Później, 22 kwietnia, Putin zapowiedział, że jest gotów spotkać się z Zełenskim w Moskwie , ale kwestia zakończenia wojny na wschodzie Ukrainy zostanie omówiona dopiero po rozmowach władz ukraińskich z przywódcami DRL i ŁRL.

26 kwietnia Zełenski poinformował, że polecił szefowi swojego gabinetu Andrijowi Jermakowi negocjacje z przedstawicielami Administracji Prezydenta w sprawie ewentualnego spotkania z Putinem.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-