Szmyhal omówił z wicepremierem RP szczepienia i reformę celną

Szmyhal omówił z wicepremierem RP szczepienia i reformę celną

zdjęcie
Ukrinform
O bezpieczeństwie regionalnym, szczepieniach przeciwko COVID-19 i rozwoju infrastruktury granicznej rozmawiali premier Ukrainy Denys Szmyhal oraz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii RP Jarosław Gowin - donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Rządu.

„Wysoko oceniamy niezachwianą pozycję państw członkowskich UE i NATO w kontekście przywracania integralności terytorialnej Ukrainy” - powiedział premier Ukrainy.

Premier Ukrainy zaznaczył, że dialog między krajami w ostatnim czasie aktywnie się rozwija i ta dynamika i treść kontaktów powinna być kontynuowana.

Szmyhal podziękował stronie polskiej za skuteczne wsparcie, jakie Ukraina odczuła w kontekście niedawnego wzrostu obecności wojskowej Federacji Rosyjskiej w pobliżu ukraińskiej granicy i na Krymie.

Strony poruszyły również kwestię szczepień przeciwko COVID-19.

Szef ukraińskiego rządu podziękował Polsce, która w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej wyraziła gotowość przekazania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki.

„Liczymy na wsparcie polskiego rządu w uzgodnieniu mechanizmu przekazywania szczepionek Ukraińcom w najbliższej przyszłości” - powiedział Szmyhal.

Ponadto Szmyhal i Gowin omówili reformę ukraińskich punktów granicznych i rozwój infrastruktury granicznej. Premier Ukrainy zaznaczył, że znaczące zwiększenie przepustowości na granicy ukraińsko-polskiej jest integralną częścią wzmocnienia stosunków dwustronnych.

„Wzajemna współpraca w tym kierunku jest dla nas bardzo ważna, abyśmy mogli się rozwijać, zwiększać wymianę handlową między krajami, niszczyć schematy przemytnicze i wyposażać jak najwięcej nowoczesnych punktów kontrolnych. To jeden z praktycznych kroków w celu rozszerzenia naszej współpracy. Punkty kontrolne to drzwi między naszymi krajami, więc postęp w tej dziedzinie jest ważny” - powiedział premier.

Szmyhal zwrócił również uwagę, że w kontekście rosnącej wymiany handlowej między krajami pojawia się kwestia polskich zezwoleń na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.

„Biorąc pod uwagę rosnący wolumen naszego handlu dwustronnego, liczba zezwoleń na transport dla Ukrainy powinna wynosić co najmniej 200 tys. Pomoże to odblokować nasz wspólny potencjał gospodarczy i poprawić dynamikę handlu” - powiedział.

Podczas spotkania premier Ukrainy zwrócił również uwagę na znaczenie zapewnienia godnych warunków i ochrony praw ukraińskich pracowników migrujących i studentów.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-