Członkostwo Ukrainy i Gruzji w Unii Europejskiej i NATO to kwestia czasu – Kuleba

Członkostwo Ukrainy i Gruzji w Unii Europejskiej i NATO to kwestia czasu – Kuleba

Ukrinform
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba jest przekonany, że członkostwo Ukrainy i Gruzji w UE i NATO to kwestia czasu.

Powiedział to podczas rozmów z ministrem spraw zagranicznych Gruzji Davidem Zalkalianim, donosi Ukrinform powołując się na informacje MSZ.

„Członkostwo Ukrainy i Gruzji w Unii Europejskiej i NATO to tylko kwestia czasu” - powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych.

Strony uzgodniły dalszą współpracę i koordynację działań na rzecz zbliżenia Ukrainy i Gruzji do przystąpienia do UE i NATO, w szczególności uzyskania Planu Działań na rzecz członkostwa w Sojuszu.

Rozmówcy omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie, zwiększenie obecności wojskowej Rosji w pobliżu granic z Ukrainą oraz na czasowo okupowanych terytoriach Donbasu i Krymu. Strony zwróciły szczególną uwagę na wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, w szczególności na pogłębienie współpracy marynarki wojennej Ukrainy i Gruzji z państwami należącymi do NATO nad Morzem Czarnym.

Dyplomaci ukraińscy i gruzińscy stanowczo potępili liczne łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego, w tym blokadę Cieśniny Kerczeńskiej, przedłużającą się okupację ziem ukraińskich i gruzińskich, kontrolę graniczną w Gruzji oraz niechęć Rosji do ponownego potwierdzenia zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie.

Gruziński minister zwrócił uwagę na groźne podobieństwo obecnych destabilizujących działań Rosji do wydarzeń przed wojną rosyjsko-gruzińską w 2008 roku.

Kuleba i Zalkaliani uzgodnili plany dwustronnych kontaktów na najwyższym szczeblu w najbliższej przyszłości. W szczególności omówili wizyty na Ukrainie prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i ministra spraw zagranicznych Davida Zalkalianiego, a także wizytę premiera Ukrainy Denisa Szmyhala w Gruzji.

Minister z zadowoleniem powitał powrót na Ukrainę po długiej przerwie ambasadora Gruzji po niedawnej rozmowie telefonicznej prezydentów obu krajów.

Gruziński minister pochwalił ukraińską inicjatywę Platformy Krymskiej i potwierdził gotowość swojego kraju do aktywnego udziału w jej działaniach.

Kuleba podkreślił, że strona ukraińska przywiązuje szczególną wagę do zatrzymania obywateli Ukrainy Wołodymyra Diaczenki i Jurija Chomycza w Gruzji, liczy na bezstronny proces i jak najszybsze uwolnienie naszych obywateli.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-