TGK może przyjąć dokument dotyczący reagowania na naruszenia zawieszenia broni, wprowadzonego 22 lipca 2020 roku – Krawczuk

TGK może przyjąć dokument dotyczący reagowania na naruszenia zawieszenia broni, wprowadzonego 22 lipca 2020 roku – Krawczuk

Ukrinform
Dokument zaproponowany przez Ukrainę w celu usprawnienia mechanizmu koordynacji reagowania na naruszenia zawieszenia broni może zostać podpisany 28 kwietnia na posiedzeniu TGK – powiedział szef ukraińskiej delegacji do TGK Leonid Krawczuk w programie „Wzglad z Bankowej”, na antenie telewizji „Dom”, donosi korespondent Ukrinform.

„Teraz trwają nad tym prace w ramach podgrupy roboczej. Istotą tego dokumentu jest wzmocnienie kontroli, w tym z pomocą OBWE i nie tylko. Po drugie - to sankcje lub kara dla tych, którzy je naruszają. Po trzecie, gdy tylko dojdzie do naruszeń lub ofiar, każda ze stron - Ukraina, ORDLO, Rosja - może natychmiast zażądać grupy roboczej w celu omówienia i podjęcia działań. Ten dokument będzie ponownie omawiany 27 kwietnia przez podgrupę roboczą z propozycjami dla wszystkich formuł, a 28 kwietnia, jeśli dojdą do pozytywnego rezultatu, omówimy go na TGK i zatwierdzimy”- powiedział Krawczuk.

Według niego, projekt tego dokumentu został przekazany Specjalnemu Przedstawicielowi Urzędującej Przewodniczącej OBWE w TGK Heidi Grau. Zawiera 7 pozycji dodatków do mechanizmu, który obowiązuje od lipca 2020 roku.

„Na początku wydawało się, że tego nie zauważono, ale na ostatnim spotkaniu TGK nasz dokument, propozycje ORDLO oraz propozycje Rosji zostały poddane dyskusji. O ile mi wiadomo, za podstawę przyjęto ukraiński dokument” - dodał szef delegacji do TGK.

Krawczuk wyraził przekonanie, że przyjęcie tego dokumentu wpłynie pozytywnie na rozwiązanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, 20 kwietnia podgrupie bezpieczeństwa TGK udało się dokonać znacznych postępów w umacnianiu zawieszenia broni, wprowadzonego 22 lipca 2020 roku.

Strona ukraińska wyraziła nadzieję, że na kolejnym posiedzeniu TGK na szczeblu szefów delegacji (spodziewane na 28 kwietnia) dokument ustanawiający dodatkowe środki w celu wykonania zawieszenia broni zostanie przedstawiony w w pełni uzgodnionej wersji.

19 kwietnia doradcy przywódców „Czwórki Normandzkiej” wezwali TGK do pracy nad mechanizmem koordynacji reagowania na naruszenia zawieszenia broni.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-