Zagrożenie militarne ze strony Rosji - Stoltenberg zadzwonił do Zełenskiego

Zagrożenie militarne ze strony Rosji - Stoltenberg zadzwonił do Zełenskiego

Ukrinform
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził zaniepokojenie działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i potwierdził silne poparcie Sojuszu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform, Jens Stoltenberg opublikował taką wiadomość na swoim Twitterze.

„Zadzwoniłem do Prezydenta Ukrainy Zełenskiego, aby wyraził poważne zaniepokojenie działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i wokół niej, a także długotrwałymi naruszeniami zawieszenia broni. NATO zdecydowanie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Pozostajemy wierni naszej ścisłej współpracy”- czytamy w oświadczeniu.

Według służby prasowej prezydenta, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o zaostrzeniu się sytuacji bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie, ściąganiu wojsk rosyjskich do granicy oraz wezwał do wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w regionie Morza Czarnego.

„W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo niebezpieczną tendencję do zwiększania liczby naruszeń zawieszenia broni przez rosyjskie siły okupacyjne oraz liczby zabitych ukraińskich obrońców” - powiedział prezydent.

Mówił również o ściąganiu wojsk rosyjskich na granice Ukrainy, które, jak powiedział, jest w toku, i zwiększeniu gotowości Rosji do działań ofensywnych.

Jednocześnie Prezydent podziękował Sekretarzowi Generalnemu za zwrócenie uwagi Sojuszu na sytuację bezpieczeństwa wokół Ukrainy oraz wezwał państwa członkowskie NATO do zwrócenia większej uwagi na kwestie bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i wzmocnienia obecności wojskowej w regionie Morza Czarnego.

„Taka stała obecność powinna być potężnym środkiem odstraszającym dla Rosji, która kontynuuje militaryzację regionu na dużą skalę i utrudnia żeglugę handlową” - powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że najpilniejszą kwestią w stosunkach z NATO dla Ukrainy jest możliwość uzyskania Planu Działania dla członkostwa w Sojuszu.

„Jesteśmy zdecydowani zreformować naszą armię i sektor obronny, ale same reformy nie mogą powstrzymać Rosji. NATO to jedyny sposób na zakończenie wojny w Donbasie. MAP będzie prawdziwym sygnałem dla Rosji” - podkreślił prezydent.

Jak informowaliśmy wcześniej, Federacja Rosyjska kontynuuje eskalację militarną wokół Ukrainy i kampanię propagandową mającą na celu uzasadnienie ewentualnej agresji na Ukrainę.

Wcześniej Naczelny Wódz Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak powiedział w przemówieniu do Rady Najwyższej, że wzdłuż granicy państwowej Ukrainy, a także na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy i Krymu działa 28 batalionowych grup taktycznych , które stwarzają potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-