Rosja może uciekać się do wojskowych prowokacji we wschodniej Ukrainie – Klimkin

Rosja może uciekać się do wojskowych prowokacji we wschodniej Ukrainie – Klimkin

Ukrinform
Władze rosyjskie mogą próbować prowokować we wschodniej Ukrainie, jeśli uznają, że poprawi to jej notowania – powiedział były minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin na antenie programu „5 pytań w złości” na stacji telewizyjnej „Dom”.

„Aby podnieść notowania, polepszyć pozycje w Rosji, nikt nie potrzebuje długotrwałej wojny. I oczywiście jakakolwiek eskalacja na Ukrainie do tego doprowadzi, bo będziemy bronić naszego kraju. I to na 100%, mam nadzieję. W Moskwie to zrozumieli i oczywiście mogą zrobić jakąś prowokację, która poprawiłaby oceny, myślę, że eskalacja militarna i prowokacje będą połączone z metodami destabilizacji, czyli tym, co nazywamy metodami hybrydowymi, to będzie główna historia, którą zobaczymy w najbliższych miesiącach, a także w przyszłości”- powiedział Klimkin.

Według niego Ukraina powinna być gotowa na każdy scenariusz.

„Doskonale zdajemy sobie sprawę, że manewr Kremla jest teraz zawężony, co oznacza, że może być jakakolwiek opcja. Bycie gotowym jest już częścią naszej obrony. Uważam, że najlepsza obrona to proaktywne działanie, więc musimy się przygotować na wszystko, na każdy scenariusz”- podkreślił były minister.

Polityk podkreślił również, że szczególnie ważne jest utrzymywanie kontaktów na arenie międzynarodowej.

„Musimy porozmawiać z naszymi przyjaciółmi i partnerami - Merkel i Macronem oraz oczywiście z nową administracją USA, prezydentem USA - aby wysłali bardzo jasny sygnał Kremlowi: każda akcja przeciwko Ukrainie, każdy krok naprzód to bardzo, bardzo twarda wspólna reakcja, wspólna reakcja Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. I, jak rozumiem, taki sygnał został wysłany” - podsumował Klimkin.

Biuro Prezydenta Ukrainy, komentując rozmowy przywódców Francji, Niemiec i Rosji, stwierdziła, że żadne decyzje na Ukrainie nie zostaną podjęte bez udziału Ukrainy.

Przypomnijmy, we wtorek 30 marca prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podczas wideokonferencji, której jednym z tematów była sytuacja na wschodzie Ukrainy. Przywódcy Francji i Niemiec podkreślili, że Rosja musi zobowiązać się do zawieszenia broni w obwodach donieckim i ługańskim oraz pomóc w wyjściu z kryzysu zgodnie z Porozumieniami mińskimi.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-