Zełenski uchylił dekrety mianujące Tupyckiego i Kasminina na sędziów Sądu Konstytucyjnego

Zełenski uchylił dekrety mianujące Tupyckiego i Kasminina na sędziów Sądu Konstytucyjnego

Ukrinform
Prezydent Wołodymyr Zełenski uchylił dekrety z 2013 r. powołujące Ołeksandra Tupyckiego i Ołeksandra Kasminina na sędziów Sądu Konstytucyjnego Ukrainy.

Jak donosi Ukrinform Zełenski podpisał dekret 27 marca 2021 r.

W dekrecie nr 124/2021 napisano, że został on podpisany w szczególności „w celu zagwarantowania przestrzegania Konstytucji Ukrainy, praw i wolności człowieka i obywatela, zapewnienia niepodległości państwa i bezpieczeństwa narodowego” oraz z uwzględnieniem Oświadczenia Rady Najwyższej w związku z siódmą rocznicą rozpoczęcia Euromajdanu i Rewolucji Godności, która podkreśla, że uzurpacja władzy w latach 2010-2014 przez Wiktora Janukowycza doprowadziła do podważenia bezpieczeństwa narodowego i obronności Ukrainy, naruszenia praw człowieka i wolności, zważywszy, że niektórzy sędziowie Sądu Konstytucyjnego powołani przez Wiktora Janukowycza, nadal wykonując swoje uprawnienia, stanowią zagrożenie dla niezależności państwa i bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”.

W związku z tym Zełenski uchylił: dekret Prezydenta Ukrainy z dnia 14 maja 2013 r. № 256 „O powołaniu O. Tupyckiego na sędziego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy” oraz dekret Prezydenta Ukrainy z 17 września 2013 № 513 „O powołaniu O. Kasminina na stanowisko sędziego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy”.

Niniejszy dekret z 27 marca 2021 r. wchodzi w życie z dniem jego publikacji.

Przypomnijmy, 29 grudnia 2020 roku prezydent Zełenski podpisał dekret odwołujący Ołeksandra Tupyckiego ze stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego na okres dwóch miesięcy. 26 lutego 2021 r. Prezydent przedłużył o kolejny miesiąc odwołanie Tupyckiego ze stanowiska sędziego Sądu Konstytucyjnego.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-