NATO zwiększy polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy i Gruzji – Stoltenberg

NATO zwiększy polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy i Gruzji – Stoltenberg

Ukrinform
Sojusz Północnoatlantycki zamierza dalej wzmacniać polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy i Gruzji, które są bliskimi i szanowanymi partnerami NATO w regionie Morza Czarnego – powiedział Jens Stoltenberg, we wtorek w Brukseli podczas konferencji prasowej po pierwszym dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu Sekretarz Generalny NATO, donosi korespondent Ukrinform.

„Zastanawiamy się, jak dalej wzmacniać nasze partnerstwo na poziomie politycznym i praktycznym. Cieszymy się również z faktu, że oba kraje, Ukraina i Gruzja, zapewniają wsparcie i pomoc dla różnych operacji i misji NATO…. Wzmocnienie partnerstwa z naszymi sąsiadami jest jednym z głównych punktów programu NATO do roku 2030. W naszym interesie jest, aby nasi sąsiedzi byli stabilni i zamożni. Ukraina i Gruzja to kraje, które chcą uzyskać członkostwo w NATO i wspieramy ich wysiłki na rzecz wprowadzenia reform, aby mogły iść naprzód na ścieżce euroatlantyckiej”- powiedział Stoltenberg.

Odpowiadając na pytania reporterów, zauważył, że w odpowiedzi na agresywne zachowanie Rosji NATO zwiększyło swoją obecność na lądzie, na morzu i w powietrzu w regionie Morza Czarnego, gdzie znajdują się trzy sojusznicze państwa przybrzeżne - Turcja, Rumunia i Bułgaria. Bliscy partnerzy NATO, tacy jak Ukraina i Gruzja, będą to nadal czynić.

„Najlepszym sygnałem od nas dla Rosji może być to, że dokonaliśmy największego wzmocnienia naszej zbiorowej obrony od zakończenia zimnej wojny, rozmieszczając nowe grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu. Mamy duże siły alarmowe, zwiększyliśmy wydatki na obronę, prowadzimy więcej ćwiczeń i zacieśniamy współpracę z partnerami, takimi jak Gruzja i Ukraina. Myślę, że wysyła to jasny sygnał do każdego potencjalnego przeciwnika NATO” - powiedział.

Przypomnijmy, strategia NATO do 2030 roku, która została opracowana w ubiegłym roku z udziałem czołowych naukowców, wojskowych i polityków, koncentruje się na rozwijaniu współpracy z partnerami NATO, wzmacnianiu ich zdolności obronnych oraz zwiększaniu odporności na zagrożenia zewnętrzne i hybrydowe.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-