Szmyhal omówił Partnerstwo Wschodnie ze Steinmeierem

Szmyhal omówił Partnerstwo Wschodnie ze Steinmeierem

zdjęcie
Ukrinform
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem omówił pogłębienie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego – donosi portal rządowy, poinformował Ukrinform.

„Ukraina, Gruzja i Mołdawia podejmują wspólną inicjatywę w celu uruchomienia rozszerzonego formatu dialogu partnerów stowarzyszonych UE + 3 w ramach Partnerstwa Wschodniego, w szczególności w obszarach wdrażania strefy wolnego handlu i integracji sektorowej” - czytamy w oświadczeniu.

„Mamy nadzieję, że Partnerstwo Wschodnie zapewni pogłębioną integrację stowarzyszonym krajom partnerskim w oparciu o podejście „więcej za więcej”. Oznacza to, że im większe postępy krajów partnerskich we wdrażaniu reform, tym większe wsparcie otrzymują od UE. Integracja z rynkiem wewnętrznym UE, bezpieczeństwo energetyczne, zielony kurs UE, cyfryzacja, ochrona zdrowia - to obszary, które Ukrainę interesują do pogłębienia współpracy” - powiedział Szmyhal.

Premier Ukrainy podkreślił również, że pilną kwestią jest wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym Federacji Rosyjskiej w regionie.

Szef ukraińskiego rządu podkreślił również, że członkostwo Ukrainy w NATO znacząco wzmocni wschodnią flankę Sojuszu i wzmocni bezpieczeństwo europejskie jako całości. Ukraina liczy na wsparcie Niemiec w dostarczeniu naszemu krajowi Planu działania na rzecz członkostwa w NATO.

Podczas spotkania strony omówiły również okupację Krymu oraz łamanie praw człowieka na ziemiach ukraińskich okupowanych przez Rosję. Szmyhal zaznaczył, że Ukraina oczekuje, iż Niemcy i Unia Europejska odegrają aktywną rolę w pracach Platformy Krymskiej, która powinna stać się platformą koordynacji międzynarodowych wysiłków na rzecz ochrony praw człowieka na Krymie i deokupacji półwyspu.

„Prezydent Ukrainy zaprosił ponad 100 światowych przywódców, w tym kanclerz Angelę Merkel, do udziału w Platformie Krymskiej. Oferujemy Niemcom prowadzenie jednego z działań Platformy, które może być związane z ochroną praw człowieka lub łagodzeniem skutków gospodarczych działań Rosji dla krajów regionu Morza Czarnego” - powiedział Szmyhal.

Premier Ukrainy podziękował również Niemcom za wspieranie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Wraz z partnerami europejskimi Ukraina będzie nadal żądać od Rosji dostępu do terytoriów okupowanych przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

Przypomnijmy, premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych RFN Heiko Maasem podczas wizyty roboczej w RFN powiedział, że Ukraina dąży do wejścia do UE i NATO i liczy na wsparcie Niemiec w tych sprawach.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-