Ukraina liczy na wsparcie Niemiec w kwestii przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej – Szmyhal

Ukraina liczy na wsparcie Niemiec w kwestii przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej – Szmyhal

zdjęcie
Ukrinform
Ukraina aspiruje do UE i NATO i liczy na wsparcie Niemiec w tych kwestiach – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem podczas wizyty roboczej w Republice Federalnej Niemiec - podał rządowy portal.

„Członkostwo Ukrainy w UE w najbliższej perspektywie jest korzystną sytuacją nie tylko dla narodu ukraińskiego, ale także dla Niemiec i całej UE. Obecnie jednym z naszych głównych celów jest stopniowa integracja z rynkiem wewnętrznym UE. W szczególności dotyczy to integracji Ukrainy z rynkiem cyfrowym i energetycznym Unii Europejskiej”- powiedział Szmyhal.

Strony rozmawiały o integracji europejskiej Ukrainy, Planie Działań na rzecz członkostwa w NATO oraz wspólnych projektach gospodarczych w dziedzinie energii odnawialnej. Szef rządu podkreślił, że porozumienie o rozpoczęciu strategicznego partnerstwa z UE w zakresie surowców krytycznych jest bardzo ważne dla Ukrainy, co również będzie zgodne z celami „zielonej” i cyfrowej transformacji.

„Współpraca w dziedzinie energetyki wodorowej otwiera nowe możliwości współpracy między naszymi krajami. W strategii UE dotyczącej wodoru stwierdza się, że Ukraina ma potencjał do zainstalowania 10 GW mocy produkcyjnych zielonego wodoru. Pozwala to przyciągnąć do rozwoju branży nawet 20 mld euro. I jesteśmy przekonani, że wspólnie z Niemcami możemy ten potencjał dobrze zrealizować” - powiedział premier.

Ponadto Szmyhal podziękował stronie niemieckiej za wsparcie w przyznaniu Ukrainie statusu partnera NATO o zwiększonych zdolnościach w czerwcu 2020 roku.

„Dzisiaj przyspieszyliśmy proces reform, aby otrzymać zaproszenie i dołączyć do Planu Działania na rzecz członkostwa w NATO jako kolejny krok. Będziemy wdzięczni naszym niemieckim partnerom za wsparcie i pomoc Ukrainie na tej drodze” - podkreślił premier.

Premier Ukrainy podziękował także Niemcom i osobiście ministrowi spraw zagranicznych Niemiec za nieustające wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji.

Szmyhal wezwał Niemcy do udziału w międzynarodowej platformie deokupacji Krymu i podziękował ministrowi spraw zagranicznych RFN za zdecydowane oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Grupy Siedmiu, że okupacja Krymu nigdy nie zostanie uznana przez społeczność międzynarodową.

Przypomnijmy, 19 marca premier Denys Szmyhal z delegacją ukraińskiego rządu przebywa w Niemczech, gdzie planowane są rozmowy na najwyższym szczeblu i udział w czwartym Ukraińsko-niemieckim forum biznesowym.

av


Let’s get started read our news at facebook messenger > > > Click here for subscribe

Przy cytowaniach i wykorzystywaniu dowolnych materiałów w Internecie, dostępnych dla wyszukiwarek, obowiązkowy jest odnośnik na pierwszy akapit «ukrinform.pl», jednocześnie cytowanie tłumaczeń materiałów z zagranicznej prasy jest możliwe tylko pod warunkiem umieszczenia odnośnika do strony ukrinform.pl oraz na stronę tego wydania. Cytowanie i wykorzystanie materiałów w offline mediach, aplikacjach mobilnych, SmartTV jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Ukrinformu. Materiały oznaczone jako "reklama" i "PR", jak również materiały w bloku "Komunikat prasowy" są publikowane na prawach reklamy, i odpowiedzialność za ich treść niesie reklamodawca.

© 2015-2021 Ukrinform. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projektowanie stron internetowych - Studio «Laconica»

Wyszukiwanie zaawansowaneUkryj wyszukiwanie zaawansowane
W przeciągu jakiego okresu:
-